| Viorel_Marchis_1998 a întrebat:

Ce vârstă trebuie sa ai pentru a face școala la fara frecventa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista scoala fara frecventa, toate scolile pana la posliceale inclusiv, sunt cu frecventa la zi iar liceu si cu frecventa la seral sau cu frecventa redusa.
Cei care n-au terminat 8 clase au la dispozitie programul "A doua sansa", care este tot o forma de frecventa redusa.
Doar la facultate exista ID (invatamant la distanta), care este o forma de invatamant fara frecventa.
Pentru seral si frecventa redusa te poti inscrie daca ai depasit varsta clasei cu cel putin 3 ani, fara a exista o varsta maxima. In programul "A doua sansa", depasirea varstei trebuie sa fie cu cel putin 4 ani.

| Bucur1988 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu am 33 de ani și nu am avut posibilitatea sa termin 8 clase acum ce pot face pentru a le termina?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bucur1988):

Ce i-am spus si utilizatorului ce a pus intrebarea.
Intereseaza-te la Inspectoratul Scolar din judetul tau ce scoli organizeaza programul "A doua sansa" si te inscrii in una dintre acestea, in clasa urmatoare celei pe care ai promovat-o.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista scoala fara frecventa.
De la scoala generala si pana la terminarea liceului, toti cei 12 ani, se fac la cursuri zilnice, de zi sau dupa amiaza.

| RadulescuGabi a răspuns:

Dacă are 7 ani poate urma curs cu frecventa redusa? Nu doresc socializare pentru copii mei! E nesustenabila și îmi garantează un esesc.Doresc o hârtie de absolvire cu examenele ce se impun eventual on-line! E atâta durere că mi-e milă de copii mei să ii arunc în cușcă cu lei. Oricum le voi interzice frgventarea la școală.Nu mai numesc locul acela ȘCOALĂ! Profesorii au fost obligați să adopte o comunicare moderna cu care nu pot fi de acord pe timpul cât trăiesc eu.E prea mult sa accept ce e azi școală Nu mă victimizez nu fac miting și nici nu mă supun noilor orientări.Adopt izolarea in interiorul familiei că sa dobândească cunoștințe normale. Și cum a fost odată! Acum 30 de ani era școală. Acum e i clădire toxica fara rost.