| didi12 a întrebat:

Ce ziceti de subiectele de la Evaluare? Mie mi s-au parut de-a dreptul banale.Adica sincer nu ma asteptam sa ne dea asemenea compunere la Subiectul I, cu opinia.Si la propozitia aia ce ati scris,ca vad ca e mare zapaceala pe aici cu ea.Dar cica era subiectiva, adica asa ne-a si zis doamna...sad

4 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Bună
Am văzut şi eu subiectele, şi în mare ştiu să rezolv.O să-ţi scriu varianta mea(probabil corectă, aflăm la ora 15):
S.I
A.1. leac=tratament
înfricoşătoare=înspăimântătoare
crezuse=intuise
2.Semnul exclamării din secvenţa citată exprimă emoţia vorbitorului.
Propoziţia este exclamativă fiindcă se termină cu semnul exclamării.
3. Epitet:"grote înfricoşătoare"
Enumeraţie:"un jurnal de călătorie, un jurnal cu întâmplări nostime"
4.La acest exerciţiu pot fi mai multe variante deoarece enunţul spune clar"moduri utilizate", nu predominante.
Varianta 1:
-descriere
-dialog
Varianta 2:
-naraţiune
-dialog
Varianta 3:
-naraţiune
-descriere
5.Trebuia să spui că băiatului îi place foarte mult cartea.
B.Compunere
S.al II-lea
1.Numele autorului este Ion Vianu.
Un dezavantaj al e-bookului este dificultatea răsfoirii.
Un avantaj al e-bookului este lizibilitatea ecranului.
3.c)subiectivă -sigur
4.mă=pronume personal, funcţia sintactică de complement direct.
cuvintelor=substantiv comun, funcţia sintactică de atribut substantival genitival
să ştiu=verb predicativ, funcţia sintactică de predicat verbal
B.Compunere
Îmi pare foarte rău pentru aceea care au greşit la exerciţiul 3, subiectul al2-lea.Nu trebuie să se descurajeze, dacă au făcut bine la celelalte exerciţii e perfect.

| misterioaѕa a răspuns (pentru misterioaѕa):

Http://www.gandul.info/......na-9779026 -subiectele sunt afişate aici, iar baremul va apărea la ora 15.
Să luaţi o notă cât mai mare!

| PotatoBean a răspuns:

Erau banale, doar e evaluare medie, nu pentru olimpici. A fost destul de usoara, in afara de propozitia aceea care ne deruteaza pe toti. Totusi, cu propozitia asta, comparand cu evaluarea de anul trecut, cei de anul acesta au avut mai greu.
Nu stie nimeni clar ce fel de propozitie era, subiectiva sau predicativa. Baremul ne va spune pana la urma.

| didi12 explică (pentru PotatoBean):

Cand am zis banale nu m-am referit ca erau simple.Pur si simplu m-a dezamagit compunerea de la Subiectul I, cu mesajul textului.Ma asteptam la o caracterizare, apartenenta la specie sau gen, nicidecum ce ne-a dat.