| CeaCuMasca a întrebat:

Cea mai buna carte pe care ai citit-o vreodata?

Răspuns Câştigător
| Ecea a răspuns:

Ce idioti! laughing
Se pare ca nu ati citit mai nimic, daca afirmati ca acestea sunt cele mai bune carti pe care le-ati citit, inseamna ca nu ati citit altceva.

Din nefericire, eu nu pot sa raspund concret la aceasta intrebare, cele mai bune carti care le-am citit, au fost din literatura, insa eu prefer mai mult psihologia / filosofia.
Una din cartile mele preferate din literatura ar fi "Portrerul lui Doryan Gray", autor Oscar Wilde. Dar sunt altele mult mai bune, spre exemplu " Muntele vrajit" de Thomas Mann, sau "Quo vadis" de Henryk Sienkiewicz, sau "Crima si Pedeapsa" de Dostoievski, sau "Arta de a nu scrie un roman" de Jerome K. Jerome, sau "Magicianul" de John Fowles, sau "Viata, Amorul, Moartea" de Arthur Shopenhauer, sau "Un veac de singuratate" de Gabriel Garcia Marquez, sau "Mizerabilii" de Victor Hugo, sau "Mos Goriot" de Balzac, etc.
Sunt o gramada de carti bune, toate le-am citit, toate sunt foarte complexe, foarte bune.

PS
PяInCєSs, daca Codul lui Da Vinci este cea mai buna carte pe care ai citit-o, clar este unica. Este o carte interesanta, dar fac pariu ca habar nu ai ce a vrut de fapt sa spuna Dan Brown, si mai fac pariu ca habar nu ai de cine este influentat Dan Brown. Nu poti spune ca este cea mai buna carte pe care ai citit-o decat daca este unica.

| PяInCєSs a răspuns (pentru Ecea):

Aia este cartea care mi-a placut cel mai mult happy Nu cred ca trebuie sa imi judeci mie placerile, eu chiar nu te inteleg, mi-am spus parerea, sau ce? ai vrea acum sa iti fac rezumate la toate cartile care le-am citit? Sau vrei sa iti dau site sa imi citesti carea care am inceput-o? happy Da da, uite ca am citit cartea aia fix degeaba, ma bucur ca ai inteles tu cea a vrut sa spuna. hmm acel necunoscut Dan Brown! Felicitari pentru cartile cititle, dar tu oare le-ai citit? Cam asa a venit si raspunsul tau happy In fine, bafta in continuare.

| Ecea a răspuns (pentru PяInCєSs):

Femeie, ai inteles gresit.
Dan Brown nici macar nu este scriitor, este reporter de meserie. Este platit de evrei sa scrie o gramada de tampenii despre religie. Exemplu "Codul lui Da Vinci" a incercat sa spuna ca Iisus are mostenitori.
In fine, nu asta era ideea.
Nu se poate sa iti placa cartea aia cel mai mult, pentru ca nu este o carte buna pentru cei care nu sunt cititori inraiti si care nu au o baza de cultura generala.

Citeste orice din colectia Dostoievski, si din start o sa spui ca respectiva este preferata.
Insa din nou gresesti. Pentru a putea spune care este carte preferata, trebuie sa ai la activ citite peste 200 de carti.
Nici macar eu nu imi permit sa spun ca am o carte preferata, sunt foarte multe pe care nu le-am citit si care probabil o sa fie extraordinare.

Plus ca, judecand dupa nickname-ul tau, nu consider ca esti o persoana culta sau citita. Daca mai adaug si faptul ca ai 20 de ani, iar la varsta asta prioritatea este distractia, iubitii, sexul, etc, nu cred ca ai nici timp si nici chef sa citesti prea mult.

Daca ai citit " Codul lui Da Vinci", "Punguta cu 2 bani" si "Ursul pacalit de vulpe" e normal sa fie preferata din cele 3, insa cand ai 50 de carti care le-ai citit printre care se afla autorii Thomas Mann, Oscar Wilde, Dostoievski, Lev Tolstoi, Jerome K. Jerome, John Fowles, Moliere, Gabriel Garcia Marquez, Henryk Sienkiewicz, Albert Camus s.a.m.d, poti alege o carte preferata.

Majoritatea oamenilor citesc carti doar pentru poveste, insa cititorii buni, nu sunt interesati de poveste, ci de idee, de felul in care este scrisa, complexitatea, morala, filosofia, etc.
Povestea prea putin conteaza.
In Dan Brown, povestea si informatia este totul. Nu este nimic greu de inteles la el, nu are nici o idee proprie, nu are absolut nimic bun.
Hai sa iti spun de ce spun toate astea.
Prima mea carte citita, a fost Ingeri si Demoni de Dan Brown. Mi s-a parut geniala, am zis ca nu exista scriitor mai bun ca el si nici o carte mai buna. Cu timpul, am inceput sa citesc alte carti mai bune, recomandate de oamenii care au citit mult si au dreptul sa recomande. Apoi am inceput sa il vad diferit pe Brown, ba chiar am inceput sa cred ca nu stie nimic si este unul din scriitorii de rand.
Am citit Codul lui Da Vinci acum 7-8 luni, cand deja avem o oarecare idee despre carti, despre scriitori, despre istorie, despre religie si despre complexitatea scrisului.

25 răspunsuri:
| MirunaC a răspuns:

Cea mai buna carte....cu siguranta Anna Karenina de Lev Tolstoi, o carte clasica dar captivanta.Despre iubire,onoare,lupta,sacrificiu, dragoste materna, pozitie sociala, pozitia femeii in societate, indrazneala si principii.

| AddaSunnii a răspuns:

„Interviu cu un vampir" - Anne Rice.
„Cartea nunții" - George Călinescu
„Invitație la Vals" - Mihail Drumeș
„Maitreyi" - Mircea Eliade
„Cireșarii" - Constantin Chiriță
„Crucea Energetică a Terrei" - Melfior Ra.
Și mai sunt, dar astea în principal.

| m97 a răspuns:

Jane Eyre de Charlotte Brontë.

| PяInCєSs a răspuns:

Codul lui DaVinci! o care superba care merita citita eu una am citit-o in 4 ore laughing) si ma tineam sa nu ma duc la baie pentru ca vroiam sa o termin mai repede sa aflu laughing)

| Euletitia a răspuns:

Buna! cele mai bune carti citite de mine ar f urmatoarele:
"Pe aripile vantului" -Margaret Mitchell
"Jane Eyre"-Charlotte Bronte
"La rascruce de vanturi"-Emily Bronte
"Coliba Unchiului Tom"- Harriet Beecher Stowe
"Quo Vadis"-Henrick Sienckiewicz
"elevul Dima dintr-a sapte4a"-Mihail Drumes
"Maitreyi"-Mircea Eliade
"David Copperfield'-Charles Dickens
"Robinson Crusoe"-Daniel defoe
"Cuore, inima de copil"_Edmondo de Amcis
Toate sunt carti bune, cu subiecte palpitante si stiluri inegalabile. aca vrei mai multe detalii despre vreunele dintre acestea, poti sa-mi lasi un mesaj sa mai vorbim. IN plus, iti pot recomanda pe care din aceste carti sa le alegi in functie de ce alte carti ti-au placut, de ce gen de literatura preferi si de varsta ta. Daca nu le-ai citit de ja, iti recomand sa incepi. Merita!

| piTiCcu a răspuns:

"Vanatorul de zmeie"-de Khaled Hosseini

| beatrice9849 a răspuns:

"Memoriile unei gheise" de Arthur Golden.
Este o carte foarte emotionanta in care personajul principal "Sury" isi relateaza viata(de cand era mica pana la a ajunge gheisa)unui bun prieten pe care il roaga sa o relata dupa moartea ei si a celor implicati in viata ei!

| anonymous09 a răspuns:

Memoriile / aventurile lui sherlock holmes - sir arthur conan doyle

| loveanime059 a răspuns:

Memoriile unei gheise si coliba unchiului tom...niste carti superbe, ti le recomand happy

| Ronnie35 a răspuns:

Buna! Eu ti-as recomanda bestseller-urile. Te capteaza imediat. Prietena mea cea mai buna care nu prea era cu cititul, pur si simplu s-a indragostit de ele. Cele mai superbe bestseller-uri pe care le-am citit eu:
1. Damnare, Ratacire, Pasiune( sunt 3 volume incantatoare)
2. Micutele Mincinoase vol 1, 2, 3, 4, 5-trebuie sa apara lunile astea( daca ai urmarit serialul Pretty Little Liars, iar daca nu, oricum, te va vraji)
3. Invocarea, Revelatia, Rafuiala din seria Fortele Raului Absolut( niste volume absolut fascinante si infricosatoare)
4. Iubitul virtual( o carte pe care nu o poti lasa din mana)
5. Bloody Valentine( 3 povesti de dragoste surprinzatoare)
6. Ritualul, Captiva si Puterea din seria Cercul Secret( a aparut si serialul anul trecut, e super)
7. Nu plange sub clar de luna( o carte superba)

Acestea sunt cele pe care ti le recomand cu toata caldura. Le poti gasi in toate librariile din tara. Iti doresc lectura placuta, si, ca tot ti-am recomandat si niste seriale, iti urez si vizionare placuta, de asemenea!

| SokarDax a răspuns:

RASPUTIN-Andrei Amalrik super tare roman istoric si cercetare scena de la sfarsit e super el si-a dat sufletul abia dupa ce a inghitit o buna cantitate de cianura, un glonte i-a gaurit inima si tot nu a murit apoi inca 3 gloante trupul si un glont in tampla si abia a murit:O:O

| Robertamirela23 a răspuns:

"Atingerea dragostei" de Eloisa James

| Robertamirela23 a răspuns:

Zeita razbunarii de Jackie Collins

| Agent47 a răspuns:

Seria de carti Harry Potter. stiu ca exista si filmele dar in filme nu se arata decat o mica parte din intamplarile din carti.

| fg0503 a răspuns:

Dragii mei, degeaba ati citit toate aceste carti, ele sunt egal cu zero, daca nu ati citit niciodata Biblia, cea mai veche si mai tradusa carte din lume, singura care ne spune de unde venim (geneza) si incotro mergem (apocalipsa). V-o spune un om fara religie, pentru ca niciuna nu este desavarsita, dar care se teme de Dumnezeu! Asa ca treceti peste prejudecati, faceti o schimbare in viata voastra, citind aceasta scrisoare de dragoste de la Creatorul Universului pentru fiecare dintre voi!

| andrei_4397 a răspuns:

Judecand dupa premile si filmelor si am si citit-o cea mai buna (Locul unu mai eles in america sunt si magazine cu numele lui)este cartea Harry Potter.Asa ca cartea harry potter este cea mai buna

| fatamisterioasa20 a răspuns:

Aventurile lui Tom Sawyer de Mark Twain.

| Rebbecca1383 a răspuns:

Mândrie și prejudecată -Jane Austen

| georgiii a răspuns:

Paii sincer mie mi-a placut foarte mult seria Twilight. Dar de asemenea am citit Invitatie la vals si Elevul Dima dintr-a7-a si le iubesc. big grin

| stanisvan a răspuns:

Alchimistul, de Paulo Coelho este una dintre cele mai bune carti citite de mine vreodata. Daca o intelegi corect, poti invata multe lucruri despre viata, scop, dragoste. Iti propun un site unde poti gasi top-uri de carti si recomandari de carti bune de orice gen: http://cartibunedecitit.ro/blog/

| Rianka a răspuns:

Sania de Ion druta. E ceva interesant ce merita de citithappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappy

| Viorel_Dinu_1986 a răspuns:

Intoarcerea acasa. Povestea adevarata a unui drum anevoios spre libertate.
Slavomir Rawicz - Libris.ro

O carte care iti marcheaza viata si te face so apreciezi la maxim!