| anonim_4396 a întrebat:

Cea mai mare intrebare a liceeniilor : "ce facultate sa urmez?!" aceeasi intrebare o am si eu si inca nu am gasit raspuns! mai am un an... si inca sunt nedumerita! ceva sfaturi? am o singura conditie : sa nu imi trebuiasca matematica si chimia laughing nu le suport :d

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Alege ce-ti place. Trebuie sa ai o inclinatie spre ceva, doar tu te cunosti si stii ce poti. Degeaba alegi jurnalistica, daca n-ai talent la scris (inspiratie, atentie distributiva, talent, mult talent la scris reportaje, glas placut, sa fii telegenică etc). Degeaba alegi pictura daca n-ai talent la desen. Sau muzica, daca nu stii sa canti.Iti dau doar exemple. Tu poate esti buna la toate aceste chestii. Poate iti place actoria, poate Acad. de Politie, Acad. de Marină, Filologia, limbile straine, arta decorativa, ASE-ul. Ai de unde alege. Dar trebuie sa-ti placa de pe acum. Sa nu te gandesti ca dragostea vine pe parcurs, că nu vine! Vine calvarul daca inveti ceva si nu-ti place meseria.Vine abandonarea studiilor, renuntarea si pierderea unui an aiurea, cand puteai sa urmezi altceva pe masura talentelor tale. Intelegi?
Eu daca iubesc facultatea de Marina si vreau cu tot dinadinsul sa ajung ofiter naval, atunci fac pe dracu in patru si invat matematica. Mai bine invat ce nu-mi place (chiar si mate, fiz, chimie, orice), dar ajung sa-mi ating scopul si sa-mi urmez profesia dorita. Intelegi?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru floresdemayo):

Da, ai mare dreptate! Bineinteles, prima conditie pe care trebuie sa o indeplineasca o facultate e SA IMI PLACA CEEA CE FAC. Altfel degeaba fac facultate! Si sincer... nu sunt genul de om care sa fac ceva doar pentru aparente. Daca mie nu imi place, poate sa fie cel mai bun profil, cea mai buna facultate... ca tot nu o aleg! altii merg la o anumita facultate numai pentru ca e mai prestigioasa si suna mai frumos cand zici cuiva ' sunt la medicina'! dar eu prefer sa trec peste astea si sa imi aleg doar ce imi place.
Succes mult pe viitor si daca chiar iti doresti sa mergi la Marina fa tot ce tine de tine sa intrii acolo! cu siguranta nu o sa regreti! bafta happy

41 răspunsuri:
| ThePoet a răspuns:

Si eu am mers la liceu pe aceeasi baza: sa scap de toate materiile realiste. Ca facultate voi da la jurnalism.

| missdevil a răspuns (pentru ThePoet):

Bucuresti?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru ThePoet):

Mult succes!

| ThePoet a răspuns (pentru missdevil):

Cluj laughing de ce?

| ThePoet a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Multumesc! Si tie iti doresc la fel!

| missdevil a răspuns (pentru ThePoet):

Curiozitate. In Bucuresti stiu eu ce se face pentru ca facultatea e la etajul 7-8 in facultatea mea tongue si le vad tot timpul pe domnisoarele de la jurnalism defiland tongue

| DeliaDaniela a răspuns (pentru ThePoet):

Cluj? acolo ma gandesc si eu sa merg big grin

| missdevil a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Si Timisoara e centru universitar maretongue

| ThePoet a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Sunt o serie de facultati bune acolo, mai ales pe profil uman. Merita mers acolo. Faci liceul la filologie si acum termini?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru ThePoet):

Termin stiinte ale naturii big grin
stiu, e ciudat ca nu imi place chimia si matematica, dar asta e! laughing riscuriile meseriei! macar imi place biologia, chiar foarte mult! big grin

| DeliaDaniela a răspuns (pentru missdevil):

Da, asa e!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiinte politice sau drept

| adelina899 a răspuns:

Ce zici de drept happy eu acolo vreau.

| alexandra1993 a răspuns:

Eu sunt clasa a XII-a si la fel ca tine, mereu m-am ferit de stiintele exacte.Eu ma voi inscrie la drept pentru ca imi place si mi s-ar potrivi o profesie in domeniul juridic. Tu vrei sa studiezi pe mai departe stiinte umaniste? Atunci ar trebui sa optezi pentru una din urmatoarele facultati: litere, drept, sociologie, psihologie, filozofie, relatii internationale. Eu as alege-o pe ultima, dar cum la mine in oras nu este aceasta facultate, iar in alt oras nu m-as putea concentra asupra studiilor, am ales dreptul. Sper sa iti gasesti si tu facultatea care sa ti se potriveasca si sa iti placa intr-adevar. Mult succes pe viitor, sper ca ti-am fost de ajutor! Numai bine!

| DeliaDaniela a răspuns (pentru alexandra1993):

Daa, stiu cum e! nici la mine in oras nu este aceasta facultate, nici macar in judetul meu nu este! straight face Si asta complica mult lucrurile... uff... sper ca decizia definitiva sa fie si cea corecta si sa nu regret mai tarziu.
Si asa cum ai zis tu, vreau sa mi se potriveasca dar sa imi si placa; cred ca asta e cel mai important!
Iti doresc si eu tie sa faci cea mai buna alegere si niciodata sa nu o regreti! multa bafta in continuare happy

| alexandra1993 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Multumesc mult!

| PetruDolhescu a răspuns:

E simplu. Urmează-ți pasiunea! Nimic nu contează decât să-ți placă ceea ce faci și să fii fericită :)
Poți citi un articol despre alegerea carierei http://www.dolhescu.com/2013/02/primii-ani-de-studentie.html

| missdevil a răspuns:

Pai presupun ca daca urasti matematia se exclude si fizica din start ca oricum e bazata pe matematica deci mai ramai pe partea de uman: psihologie, limbi straine, jurnalism, drept. cam astea ar fi in principiu

| DeliaDaniela a răspuns (pentru missdevil):

Mda... si eu oscilez intre astea! big grin

| missdevil a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Daca vrei sa alegi o limba straina ti-as recomanda sa incerci germana, chineza, japoneza. Sunt limbi foarte cautate si o diploma/un atestat de translator in domeniul asta sunt vazute foarte bine mai ales ca sunt putine persoane. Suma de bani despre care vorbim este mai mare decat daca optezi pentru engleza/franceza

| DeliaDaniela a răspuns (pentru missdevil):

Da, stiu! toti imi spun asta! doar ca exista o 'mica' problema! pe mine ma poti injura si imi poti spune ce vrei in toate limbiile astea ca eu nu ma supar laughing nici nu o sa te inteleg! sa o iau de la zero si sa incep acum sa invat chineza/japoneza... e cam tarziu! nu pot merge la o facultate in domeniul asta pentru ca nu o sa rezist si nu o sa trec nicun examen.
Crede-ma, daca as avea cat de cat habar de limbiile astea nu as mai sta pe ganduri! :d

| missdevil a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Germana nu e asa de grea si crede-ma ca sa iei iei un curs de pe internet sa te apuci singurica. genul ala de curs cu microfon cand comunici cu calculatorul nu e asa de greu. acum tu stii mai bine ce anume vrei. Nici eu nu m-am impacat cu matematica inca din generala. si am ajuns acum sa mananc mate pe paine. Iar fizica am invatat'o in semetrul 2 dintr-a 12-a. Crede-ma ca nu e greu. trebuie numai sa vrei. Multa bafta!

| alexandra1993 a răspuns (pentru missdevil):

Eu nu stiu nicio facultate unde ai putea studia chineza/japoneza thinking

| DeliaDaniela a răspuns (pentru missdevil):

Da, probabil ai dreptate! happy

| missdevil a răspuns (pentru alexandra1993):

Universitatea Bucuresti, Facultatea de Limbi si Literaturi Straine unde ai: engleza, franceza, rusa, limbi germanice, orientale(chineza japoneza, hindi, araba, coreeana, persana, turca ), slave, romanice. Crede-ma ca poti sa inveti orice limba

| missdevil a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Cand mi-am ales eu facultatea a fost circ avand in vedere ca primii 2 ani de liceu am sustinut ca ma duc la drept dupa care intr-a 11-a m-am hotarat subit sa dau la arhitectura ca intr-a 12-a in lipsa de alte optiuni si in prisma faptului ca am refuzat sa merg la o facultate unde trebuia sa tocesc am ajuns la concluzia ca mai bine merg la poli. Am fugit 8 ani de mate si fizica ca sa ajung sa fac numai asta. culmea e ca a inceput sa'mi placa laughing

| alexandra1993 a răspuns (pentru missdevil):

Ce tare... mi-ar placea germana, sau japoneza, deja stiu cateva cuvinte in limbile astea big grin

| missdevil a răspuns (pentru alexandra1993):

Crede-ma ca sunt foarte cautate limbile astea. Mi-ar placea sa invat dar din nefericire facultatea imi ocupa 80% din timp si restul mi-e prea lene sa mai fac altceva(spre rusinea mea)laughing

| maryP a răspuns (pentru missdevil):

Si eu am ales profilul Uman, fiind total convinsa ca voi da la Drept...asta pana la inceputul clasei a 11-a, cand am fost la un proces experimental al studentilor de la Facultatea de Drept si am realizat ca meseria de avocat presupune memorarea si ulterior turuirea unor articole din Constitutie pe de rost, in speranta ca ele vor fi relevante pentru clientul lor. Toata imaginea mea despre ce insemna sa fii avocat, pe care am avut-o 5 ani de zile, a fost distrusa in mai putin de 15 minute.

| alexandra1993 a răspuns (pentru missdevil):

Te cred...incepe sa-mi fie frica atunci cand ma gandesc la facultate, mai ales acum ca mi-ai zis si tu ca iti ocupa asa mult timp worried

| DeliaDaniela a răspuns (pentru missdevil):

Da... doar ca eu sunt foarte departe de Bucuresti! big grin

| missdevil a răspuns (pentru alexandra1993):

Aaaa. nuuu stai linistita. Facultatea mea, medicina si arhitectura sunt cele mai grele facultati din prisma faptului ca ai un program infernal. restul sunt mult mai ok. E o gluma care circula pe la noi prin facultate : "Ce face un student la poli in timpul liber? si raspuns:ASE-ul". La ASE e lejer, o zi libera pe saptamana in plus, sambata duminica si probabil vineri, cursuri de o ora jumate(fata de 3 ore la mine). e alta viata

| DeliaDaniela a răspuns (pentru missdevil):

Daa... cam asa se intampla in general! cand suntem pe ultima suta de metrii ne schimbam total optiuniile. Daca as fi sigura ca o sa imi placa si mie matematica vreodata... fara nicio ezitare m-as duce la poli laughing doar ca ceva imi spune ca nu o sa imi placa niciodata :d

| missdevil a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Nici eu nu sunt din Bucuresti dar nici liceul nu l-am facut in orasul natal ci in Constanta asa ca m-am obisnuit sa ma plimb laughing

| missdevil a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Nici mie nu pot sa zic ca imi place. doar ca m-am obisnuit, atata tot. Crede-ma ca in viata nimeni nu isi face alegerile dupa ce ii place, ci mai mult dupa ce anume e nevoit sa faca. Acum. mai sunt si exceptii care confirma regula(norocosii de ei)

| DeliaDaniela a răspuns (pentru missdevil):

Nu stiu daca stii unde e judetul Alba! crede-ma ca faci mult timp de aici pana la Bucuresti sau constanta! si neavand pe nimeni acolo, ar trebui sa mai dau pe acasa din cand in cand si ar fi cam greu. Pe langa faptul ca e costisitor e si foarte obositor! straight face

| DeliaDaniela a răspuns (pentru missdevil):

Daa, asa e!hee hee pacat ca sunt pe cale de disparitie straight face

| Gouky a răspuns:

POTI FI :actritza, manichiurista..shi daca iubesti calculatorul poti invata o profeie sa lucrezi la el,,, poti fi frezeritza,.eu ma stiu

| maryP a răspuns:

Si eu sunt exact in aceeasi situatie laughing Urasc chimia si fizica, am ales profilul Uman pentru liceu, iar acum mai am un an si inca pendulez intre Psihologie si Relatii Internationale. Partea buna este ca sunt din Bucuresti si facultati am de unde alege, dar tot am un dubiu legat de alegerea corecta. Stiu ca undeva in adancuri, eu imi doresc Psihologie, numai ca mintea imi sugereaza sa aleg altceva pentru ca nu prea se castiga bine in domeniul acesta. Probabil si tu esti constienta la ce esti buna, dar preferi sa te gandesti si la alte perspective a ceea ce vei alege, cel putin de asta e legata dilema mea.
Daca tu esti genul care perefera sa faca strict ceea ce ii place, in detrimentul altor factori, atunci te sfatuiesc sa analizezi bine calitatile tale (bun ascultator, sociabil, amabil etc.) si sa vezi cam ce ti s-ar potrivi. De exemplu, nu poti fi un bun avocat daca esti sfios si te emotionezi in public, atunci cand iti expui punctul de vedere, sau daca esti rabator, amabil, iubesti oamenii, atunci poti fi un bun psiholog si exemplele pot continua. De asemenea incearca sa intrii in contact cu cat mai multe persoane care sunt deja la facultati de profil si sa le intrebi cam cu ce se mananca ceea ce se invata acolo, ce examene trebuie sa dai si sa ceri si opinia persoanelor care te cunosc si vad obiectiv atuurile si punctele tale slabe. Numai bine, sper sa te decizi pana la urma. :*

| DeliaDaniela a răspuns (pentru maryP):

Da, intelepte sfaturi! mersi mult si succes si tie ca pana la urma sa iei o decizie si sa fie cea corecta! happy