| anonim_4396 a întrebat:

Celor Care "Prevestesc si spun ca nu stiu cind vine sfarsitul lumii ar merita sa li se taie limba! Voi Ce zice ti?

7 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Descarcă de pe net Open Office și documentația lui,( în română și în engleză, circa 500 MB ) de pe pagini Open Office.org, cauți cu Google. Instalează softul ( circa 160 MB) și învață să lucrezi cu el. Ai nevoie și de softul Adobe Acrobat Reader sau de altul pentru citit cărți în format electronic. Și pe ăla îl iei gratuit de pe Net. Documentația softurilor din grupa Open Office, o găsești pe Internet. Open Office, are un soft similar cu Office, și poate te descurci mai bine, cu acel soft decât cu Office de la Microsoft. Oricum cu programul Writer scrii frumos la calculator. Dacă ai un hard suficient de mare, peste 500 G sau minimal 500G și suficient de gol instalează în paralel cu Windows-ul pe care îl ai tu, ori sistemul de operare Kiwi Ubuntu Linux versiunea în limba română sau Ubuntu Linux versiunea 11.04 în limba română. Intri pe Internet din Linux și nu prea ai treabă cu virușii. Windows 7 este soft tip sistem de operare, care se cumpără pe bani. În schimb sunt gratuite sistemele de operare Linux. Îți recomand să ai pe 2 hard discuri diferite, câte un Linux, dintre cele 2 menționate anterior. Pe cel mai mare pui un Linux în paralel cu Windows, iar pe celălalt, mai mic, celălalt Linux. Kiwi folosește, Google Chrome, iar Ubuntu Mozilla Fire Fox iar Sistemul de operare foarte scump și foarte prost Windows Internet Explorer. Kiwi Ubuntu Linux este o variantă de Ubuntu Linux, modificată de români și unguri pornind de la versiunea a 8-a de Ubuntu Linux, pentru utilizatorii din români și unguri. Intre timp s-a realizat de alți români versiunea de Ubuntu Linux cu traducere pentru români. Cele două sunt foarte asemănătoare. De aceia cele două sisteme de operare, nu trebuie puse pe același hard. Deci îți recomand cărți, care te învață să lucrezi cu calculatorul, scrise în engleză și română. Documentația pentru softurile pentru sistemele de operare de tip Linux este oricum mai ieftină, decât cea pentru softurile pe bani. /// Și să nu te mai gândești la tâmpenii de tipul sfârșitul lumii. Reacția cu ( Celor Care "Prevestesc si spun ca nu stiu cind vine sfarsitul lumii ar merita sa li se taie limba! Voi Ce zice ti?, ) este că și tu mori de frică și vrei să bravezi! O dată și o dată tot vom murii, și acum ce mai contează, exact data.

| MMihai a răspuns:

De fapt întrebarea ta nu este formulată foarte clar. (Este categoria celor care prevestesc sfârșitul lumii. (1) Unii dintre ei sunt escroci care vor profite cumva din asemenea minciuni. (2) și( 3) Alții sunt fanatici ce aparțin unei religii care prevestește așa ceva și care în urma unor idei vor să tragă un semnal de alarmă, fără să fie escroci, care precizează că urmează sfârșitul lumii, fără a putea preciza o dată certă sau care în urma unor raționamente stabilesc aiurea o dată pentru așa ceva., dar nici ăștia nu sunt escroci. Este o categorie( 4) (de oameni corecți )care spune sad ( 1)dacă continue poluare //( 2) dacă se înmulțesc prea mult oamenii,//etc) vom murii cu toții.) și categoria imensă ( a oamenilor care la o întrebare de tipul : Când credeți că va fi ( exprimarea,,vine,,este incorectă aici ) sfârșitul lumii? răspund: Că nu știu când va fi sfârșitul lumii.) /// Singura categorie care ar trebui sancționată este cea a escrocilor. Dar un procuror, care ar vrea să îl bage la închisoare, nu are cum proba, că respectivul că este un escroc. /// Tu ai formulat foarte incorect întrebarea și nu precizai foarte explicit cui vrei tu să se,, taie limba,,!///Eu m-am gândit că și tu mori de frică, cu prostia cu fârșitul lumii, și că propunerea cu,, tăiat limba,, este că bravezi, cu toate că în realitate mori de frică. În context eu Ți-am găsit alte ocupații, decât să te gândești la prostii. Nu puteam să spun cumpără softuri scumpe că m-am gândit că nu ai banii necesari. Nu puteam să Îți zic,, piratează softuri scumpe,, că așa ceva ar fi fost/ era îndemn la infracțiune. Pentru îndemn la Infracțiune, poți să faci Închisoare, și nu eram idiot să îți zic așa ceva. Deci răspunsul meu fusese șă nu te mai gândești la prostii, și ți-am propus ca ocupație alternativă în locul celei de a te gândii la prostii să înveți să lucrezi cu softuri //sisteme de operare gratuite. Tu mi-a scris că nu ai înțeles răspunsul meu. Ce am vrut să zic cu răspunsul respectiv. Dacă puneam la început ultimele fraze poate era mai clar explicat. Sper că acum ai înțeles, ce am vrut cu respectivul răspuns. Adică ți-am propus o ocupație alternativă, decât să te gândești la prostii cu sfârșitul lumii.

| Minks a răspuns:

Eu as face ce am facut pana acum, adica ii ignor.

| auroraa a răspuns:

Eu zic ca ma duc sa i-au toporul si ma pornesc sa tai limba la profetul care a calculat data big grin am auzit ceva de el la radio...am si aflat adresa lui! phahaha, ma voi razbuna pentru toate emotiile inainte de ""sfarsitul lumii" rolling on the floor

| cristiancristir a răspuns:

Am auzit de oameni care si au lasat locu de munca si au cheltuit averile din cauza astora care au facut prezicerile. Ar trebui pedepsiti exemplar ca sa nu mai aiba curajul altii la preziceri din astea idioate.

| Ellen_7403 a răspuns:

Consider ca ar trebui ignorati, iar noi sa nu mai cascam gura l orice nebunlaughing

| Samy_9877 a răspuns:

Eu zic sa ii ignori! :)

http://on.fb.me/kIOYE2