| anonim_4396 a întrebat:

Celule corpului nostru, sunt considerate organisme?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dragule pune mina pe anatomie si fă cercetari, scoala a inceput numai pentru voi nu si pentru noi, iar daca nu sunt teme pentru scoală si ai tu curiozitati caută pe Google, gasesti tot ce vrei.

| darrio2007 a răspuns:

„Celula este o unitate morfofuncțională elementară a tuturor organismelor procariote și eucariote. Ea reprezintă un prim nivel de organizare a materiei vii, dotat cu capacitatea de autoreglare, autoconservare și autoreproducere."
Sursa: Wiki

Răspuns utilizator avertizat
| Brizbriz a răspuns:

Aham
cu virusii sunt in dubiu daca sunt organisme sau nu

| Ka0ru a răspuns:

Nu, pentru ca noi suntem organisme pluricelulare si celulele noastre formeaza tesuturi, organe, etc
Dar exista si organisme unicelulare cum sunt bacteriile, amibele, euglena verde etc.