| UnTipObisnuit a întrebat:

Ceva sfaturi pentru a recupera 2 ani de fizica de liceu(IX si X) in aceasta vara? Sunt la nivel de 7 chiar 6 momentan.

(profil mate-info, intensiv info daca are vreo relevanta)

Răspuns Câştigător
| anonimguy3 a răspuns:

Daca te referi la faptul ca treci clasa a XI a si te-ai gandit deja sa dai bacul la fizica, iti voi spune din proprie experienta ca materia de BAC la fizica cand vine vorba de teorie este extrem de scurta, tu alegandu-ti din 4 capitole cheie (mecanica, electricitate, termodinamica si optica) doar care nu se fac la nivel de cls XI si XII. Aceste capitole is luate la nivel de cls IX si X. Majoritatea elevilor isi aleg mecanica si electricitate, eu la asta alegand sa dau la fizica anul asta la bac, iar probabil daca vrei sa dai la o facultate ca politehnica Bucuresti profesorul cu care te vei pregatii iti va preda si termodinamica. (la admitere dandu'se din 3 probe, mecanica electricitate si termodinamica, la fel la nivel de clasa IX si X). Toata teoria este maxim 12 pagini de teorii simple de retinut si simple de folosit la nivel logic. Eu m-am apucat de meditatii la fizica din jumatatea semestrului al doilea din clasa XI, in momentul asta insemnand un an jumatate de meditatii pentru bac. Sincer poti recupera si invata si intr'un singur an de clasa XII, multi colegi de ai mei apucandu'se doar in clasa XII si trebuie sa recunosc ca au reusit sa recupereze si se descurca la fel de bine ca si mine. (iar eu consider ca ma descurc destul de bine, pot lua usor peste 9 la fizica la bac si admitere la fel).

Daca ma intrebi pe mine daca vrei sa dai bacul la fizica, apuca'te cand vrei tu pana la inceputul clasei a XII a sau direct la inceputul clasei a XII a si daca te dedici si vrei sa inveti, vei reusi foarte usor sa recuperezi si sa iei nota mare la bac.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai 3 luni de vacanta si o gramada de ore libere, de care poti profita sa inveti. Asadar, spor la invatat 5 zile pe saptana, ca distractia o vei avea numai in weekend.

| JuNNNNkie69 a răspuns:

Recuperezi cât poți în vara asta și după ai să vezi ce "goluri" mai trebuie completate happy Mult noroc!