| anonim_4396 a întrebat:

Cine a fost ion creanga si ce a scris?

Răspuns Câştigător
| alinuta23 a răspuns:

Ion creanga a fost un mare scriitor... a scris multe povesti si povestiri...,, Aminitirile lui ion creanga"...,...,...,...

59 răspunsuri:
| mihalitza a răspuns:

?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A scris soacra cu 3 nurori, capra cu trei iezi, amintiri din copilarie 1, 2, 3, 4, etc. A fost un mare scriitor roman.

| George_Andrey_1986 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scz dar ma poti ajuta putin! Ion creanga a scris in versuri sau in proza?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ion cranga a fost un mare poet, a scris :punguta cu 2 bani, fata babei si fata mosului, povestea unui om lenes, amintiri din copilarie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A fost un am

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

ION CREANGA a fost un mare scriitor cunoscu se toti oamenii care a scris multe povesti minunate care iti alinta sufletul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ion creanga a fost un scriitor foarte bun si plin de idei mie una mi-a placut povestile lui

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreu sa stiu si eu dc nu primesc raspunsurile

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A fost un mare scriitor si a scris foarte multe povesti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un scriitor roman rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ion Creanga a fost un mare scriitor roman... una din cele mai citite povesti ale sale a fost ''AMINTIRI DIN COPILARIE''... care este fragmentata in mai multe parti. In aceasta prezinta intamplarile din copilaria lui. A fost un copil tare nazbatic...tonguetonguetongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ion creanga a fast un mare scriitor de poezi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A scris povestile : Soacra cu trei nurori, Capra cu treii iezi, Punguta cu doi bani, Danila Prepeleac, Povestea porcului, Poveste lui Harap-Alb, Povestea lui Stan Patitul, Fata babei si fata mosneagului, Ivan Turbinca, Amintiri din copilarie ect.

Ion Creanga a scris si povestiri : Poveste, Mos Nichifor Cotcariul, Povestea unui om lenes, Mos Ioan Roata, Popa Duhu, Cinci pani, Ion Roata si Cuza Voda ect.

Creanga a scris si povestiri didactice : Pacala, Inul si Camesa, Acul si barosu, Ursul pacalit de vulpe. A m-ai scris si versuri originale : Pasarica in timpul iernei, Nu lucrezi, n-ai ce manca, Ia! Clopotelul suna. Ion a scris si poezii populare : Cand eram in Floarea mea, Mielusica, Bratu, Lina Catalina.

Articolele scrise de Creanga au fost : Misiunea preotului in sata, iezuitismul in Romania, Floarantin, ect. A scris si postume :Fat frumos, fiul iepei, Dragoste chioara si amoriu ghebos, ect.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Era un scriitor care a scris multe povesti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A fost un scriitor roman

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ion creanga a fost un mare sciitor, si ce a scris... fara numar

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ion creanga a fost un mare scriitor a scris :Amintiri din copilarie, capra cu trei iezi...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ion cranga a iubit mult copii si a scris multe povesto

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ion creanga a fost un scriitor cunoscut care a scris amintiri din copilarie, capra cu trei iezi, punguta cu doi bani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ion creanga afost un poiet cunoscut el a scris amintiri din copilarie capra cu trei iezi soacra cu 3 nurori...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ion Creanga a fost un mare scriitor si a scris:povestiri; povesti; nuvele si romane.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ion Creanga a fost un scritor si a scris capra cu treii iezi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In se an o skris ion creanga >> amintiri din copilarie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ion creanga a fost un mare scritor roman. s-a nascut la data de 1 mrtie 1837 la humulesti si a murit la data de 31 decembrie 1889 la iasi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un scriitor preferat de copii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ion Creanga s-a afirmat prin genialitatea creatiei sale, prin intermediul modelelor de creatie folclorica, fiind un erudit in materie de literatura populara (basmul, nuvela populara, povestirea cu talc, poante umoristice...)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ion creanga a fost unul dintre cei mai mari povestitori ai tari. El a scris multe povesti si povestiride exemplu:soacra cu 3 nurori, amintiri din copilarie, povestea unui om lenes s. a.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ion Creeanga a fost si poet?
a scris poezii?
daca a scris care sunt acelea/
?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este scriitor roman foarte recunoscut in lume datorita povestilor si povestirilor sale. El a fost un copil neastamparat cum spune si in "Amintiri din copilarie"