| Andreea_8850 a întrebat:

Cine are idee de ce ideologiile totalitare reprezinta o caracteristica a Europei secolului al XX-lea?

1 răspuns:
| Dumnezău a răspuns:

Din cauza saraciei si a nemultumirii poapoarelor fata de monarhiile ce conduceau, in acea perioada, o mare parte din statele europene.Desigur,la asta s-au adaugat si tensiunile politice, ca cele doua Razboaie Mondiale si nevoia oamenilor de o noua forma de conducere.Se mai poate spune ca au placut la popor si din cauza inceputurilor acestora(ma refer la regimurile totalitare), care prezentau o societate egala dpdv financiar, visul lui Marx & Engels.