| Celnikar96 a întrebat:

Cine au fost Herodot si Tucidide? Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Herodot = istoric grec(c.484 -425 î.Hr.), considerat părintele istoriei.(Pater historiae).A trăit o vreme în Samos şi apoi s-a stabilit la Atena.
Aici a fost prieten cu Sofocle şi un apropiat al lui Pericle. ( v. Google şi Wikipedia)
A călătorit mult prin Egipt, Cirenaica, Babilon, Tracia, Macedonia, Sciţia. Pe Marea Egee, Marea Neagră. Marea Mediterană.
Opera sa "Istorii" redactată în dialect ionic, împărţită în 9 cărţi.O paralelă între lumea orientală ( Asia) şi cea apuseană ( Grecia şi Roma). Opera sa a devenit sursă de studii pentru mulţi istorici care i-au urmat.
Tucidide ( circa 460 - c. 396Î.Hr) - istoric grec.
Practic contemporan cu Herodot. Mai mult (v. google- Wikipedia).

| denysuk_7717 a răspuns:

Cineva din istoria grecilor mari istoriciGRECIA ANTICA