| Micaela39 a întrebat:

Cine e la liceu la profilul stiinte ale naturii? Vreau sa stiu totul despre acest profil!
1. Cum e? Greu, usor?
2. Ce ore se preda si cate?
3. La ce trebuie sa fii bun ca sa intri?
4. Cu ce medie se intra?
5. Are ceva daca nu prea te pricepi la fizica?
6. E mai usor ca la profilul matematica-informatica?
7. Cu ce se deosebeste deprofilul matematica-informatica?
8. Dupa ce termini liceul, poti sa dai si la altceva in afara de medicina? Daca da, atunci ce!
9. La ce dai teza la acest profil?
10. La ce materii dai bacul la acest profil?

Răspuns Câştigător
| Gεanna a răspuns:

1.Nu e greu daca inveti si iti place.
2.Se fac aproximativ aceleasi materii ca in generala...3-4 ore de romana si matematica, 2 ore biologie, sport, chimie, engleza si fizica, 1 ora franceza, geografie, istorie, religie, informatica/TIC. In clasa a9-a faci 1 ora logica, in clasa a10-a 1 ora psihologie, in clasa a11-a 1 ora economie.
3.Nu trebuie sa fi neaparat la ceva bun, trebuie sa iti placa.Biologie,chimie,matematica,fizica,romana...
4.Depinde de liceu, de rezultate.Cauta pe net mediile cu care s-a intrat in anii trecuti in liceul unde vrei sa mergi.
5.Nu are nimic daca nu prea te pricepi la fizica.
6. Daca nu iti place si nu te descurci la matematica si informatica, da poate o sa-ti fie putin greu, dar daca vrei poti.In clasa a 11-a la profilul matematica-informatica se fac 4 ore de matematica si 4-5 de informatica...
7.Pai fiecare se axeaza mai mult pe materiile de baza.Cum am zis si mai sus.La matematica-informatica dai teza la romana, matematica, informatica si la alegere-biologie sau fizica.
8.Normal ca poti sa dai si la altceva, conteaza profilul adica profilul real. Daca esti de exemplu la stiinte sociale acolo profilul este uman.Matematica-informatica si stiinte ale naturii sunt amandoua profile reale.
9.Dai teza la biologie, romana, matematica si la alegere chimie sau fizica.
10.Bacul il dai la romana, matematica si biologie, la fel ca la matematica-informatica.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

4. Mediile diferă în funcţie de liceu/localitate/specializare.

Bănuiesc că eşti din Focşani ( având în vedere întrebările tale anterioare )...

Vezi liceele şi mediile la linkul :
http://www.admitereliceu.ro/......iceu-pas-2

10. La "Ştiinţele Naturii" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenei lingvistice într-o limba de circulaie internaionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul :)

Toate cele bune.