| SunshineLove a întrebat:

Cine e la liceu, profil- stiinte ale naturii? Cum vi se pare profilul? Daca ati putea, v-ati razgandi si ati opta pentru alt profil? Eu chiar voiam sa merg la acest profil dar am vorbit cu cineva care mi-a spus ca e destul de greu la chimie, fizica, se dau note mici, etc. (bine acum depinde si de liceu) dar voi ce parere aveti despre acest profil?

Răspuns Câştigător
| JessieJ a răspuns:

Sunt clasa a 10 a la profil stiinte ale naturii bilingv romana-engleza...primul an este intodeauna mai greu pana te acomodezi, dar daca inveti si esti atent la ore nu o sa ai probleme. Dupa liceu poti sa mergi cam la orice facultate, nu doar medicina!happy In viata sa faci ceea ce iti place tie, nu ceea ce vor altii!winking

6 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Liceul e de tot rahatul daca nu vrei sa te duci mai departe la medicina, n-are rost sa-l faci.

| DorothyAnn a răspuns:

Buna, vad ca au trecut 2 ani de cand ai pus intrebarea, dar raspund acum pentru cei care au aceeasi intrebare. Si eu sunt tot la acest profil. Initial voiam la medicina, dar nu pare de mine. Norocul meu este ca am fost binecuvantata de Dumnezeu si la clasa noastra predau 2 profesori deosebiti, de fizica si biologie, care imi dau posibilitatea de a-mi mari lista de profesii. Ideea este urmatoarea: nu trebuie sa iti placa o materie casa fii bun. Nu-mi place fizica dar inteleg 90% din clasa si problemele mi se par usoare. Si in legatura cu notele, ele nu mai conteaza ca in gimnaziu. E normal ca in primul an sa ai note mai mici. Profesorii le pun ca sa nu ne faca sa credem ca daca aveam 10 in gimnaziu suntem niste genii. Eram constienta de faptul ca voi avea de muncit la bio-chimie, dar prefer sa ma chinui acum cand pot si am energia necesara, decat sa matur strazi cand o sa doara soldurile.

| mixxjim a răspuns:

Tu ce vrei sa faci, sa inveti sa poti merge la o facultate ca lumea sa devii ceva in viata sau sa te duci la un liceu sa ai de unde veni acasa? iti plac materiile care se fac acolo sau vrei sa faci limbi straine cand termini liceul? si daca te intoarce din drum prima persoana venita care nu e de aceeasi parere cu tine nu prea e bine, nu o sa faci mare lucru in viata. asa ca gandeste-te bine ce vrei tu sa faci, nu ce li se pare altora care nu au chef de nimic happy

| Smokey13s a răspuns:

Da intr-adevar este destul de greu pentru ca e profil REAL si se pune accent pe chimie, biologie si fizica, si in primul rand romana si matematica (romana mai putin)
Eu am trait pe pielea mea aceasta experienta, am fost in Dimitrie Bolintineanu la stiinte ale naturii si era foarte greu am avut probleme in fiecare an. Dar depinde si de liceu...
Tezele se dau la romana, mate si la alegere 2 materii dintre chimie, biologie si fizica
La fel este si bac-ul
Eu te sfatuiesc sa ocolesti acest profil daca nu ai destula incredere in tine si sa intrii mai bine la filologie sau stiinte sociale

| anduta1999 a răspuns:

Pai,e foarte bun si eu m-am dus acolo, daca inveti nu e greu... Daca nu vrei sa te duci acolo iti propun sa te duci la mate info.:*

| Adela2 a răspuns:

Buna! Eu am trecut clasa a-10-a, profil stiintele naturii si din punctul meu de vedere este destul de dificil mai ales la chimie si fizica. insa daca te tii de carte nu este imposibil. Bineinteles depinde si de liceu insa parerea mea este ca poti invata oriunde atata timp cat te tii de carte si bineinteles daca ai vointa happy Gandeste-te bine ce vrei sa faci mai tarziu si i-a decizia corecta. Bafta! :*