| yupiiiiiiiiiiiiii a întrebat:

Cine e la profilul mate-info poate sa-mi spuna si mie CE INSEAMNA INFORMATICA?!? Pentru ca nu stiu ce sa mai cred laughing
Adica ce inveti thinking
Am auzit ca se fac programe thinking CE SUNT ALEA? rolling on the floor
Pentru ca vreau la mate-info, si habarn-am ce ma asteapta straight face
Am auzit ca matematica de la mate info si stiinte ale naturii este la fel de grea, este adevarat thinking

Si daca mergi la mate-info, apoi la info la facultate, ce poti sa te faci?

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
La informatica se face programare. In primul an de liceu vei face algoritmi. O sa faceti programe in pseudocod (calea de mijloc intre limbaj natural si limbaj de programare). Un program are rolul de a rezolva practic o problema - de matematica, de economie, de fizica chiar, sau sa desfasoare anumite actiuni gen derularea unor filme sau fisiere audio. Tot ce folosesti pe pc si nu e fizic, inseamna ca e program : winamp, photoshop, word, orice.
Eu zic sa nu te descurajezi. Vei invata totul de la zero in clasa a9a si poti fi chiar mai bun decat ceilalti. Eu asa am facut. Nu facusem programare in gimnaziu dar cand am inceput liceul, fiind la mate-info chiar intensiv info, m-am pus sa invat si chiar imi place. E o cale de a rezolva probleme, de a elabora programe. Este dragut sa stii ca pe viitor, daca muncesti, poti lansa un soft popular pe care sa-l foloseasca toti gen excel, power point, bs player, mozila si altele.
Din clasa 12 dai atestat in informatica si pe diploma scrie asistent analist IT (adica asisti un programator mai bun, il ajuti). De atunci te poti si angaja, daca iti gasesti undeva de munca. La o firma care testeaza jocuri, care dezvolta softuri, care face orice legat de computere. Iti poti alege orice ramura in facultate - internet si browsere, design, dezvoltare de aplicatii. Eu sunt in clasa 11 la un profil de mate-info intensiv asa ca orice intrebari ai, iti voi raspunde.
Dupa facultate, la licenta, iesi analist IT.
Este mai greu la orele de mate la acest profil decat la stiintele naturii iar subiectul de bac este mai greu decat la stiinte.
Bacul se da deci la mate - cel mai greu, romana si alegi intre fizica/bio/chimie/info.
Se fac 4 ore de mate pe saptamana, 5 ore incepand cu clasa 11; 3 ore de fizica pe saptamana; vreo 5 ore de info pe saptamana, apoi din a11a cate 7.
Teza se da la mate, romana, info si alegere intre bio/fizica/chimie. La stiinte nu dai teza la info, dar dai la 2 obiecte dintre biologie / chimie / fizica.
Este mai bine sa dai la mate-info, e ceva de viitor - se cauta si se plateste bine. La stiinte merg majoritatea care vor sa mearga la farmacie sau medicina. Totusi, de la mate-info poti merge si la finante-banci, la matematica si chiar si la medicina dar ti-ar fi greu acolo caci nu ai asa multe ore de biologie si chimie ca ceilalti.
La mate-info simplu, adica nu intensiv, se fac 5 ore de mate pe saptamana si mai putin informatica. Eu as merge la intensiv in locul tau, informatica e frumoasa in ciuda a ceea ce zic altii. Daca ai invata macar 2 ore in weekend la info si iti faci toate temele si esti atent la ore => esti super bun la programare.
De la mate-info ai acces la cele mai multe si cele mai bune facultati, nu iti va parea rau.
Sper ca am ajutat. Orice intrebare legata de orare pentru clasa 9-10, materie, iti raspund cu mare placere happy.

| yupiiiiiiiiiiiiii explică (pentru AnonimaOk):

Multumescwinking
Din cate mi-ai spus cred ca m-as descurca la mate-info, adica sunt mereu atenta la ore si imi fac temele, deci nu cred ca ar trebui sa-mi fac griji laughing
Apropo, tu ce medie de admitere ai avut? Eu am 9.77 happy
O sa ma descurc, nu? laughing Asa presupun rolling on the floor
Multumesc din nouwinking

| AnonimaOk a răspuns (pentru yupiiiiiiiiiiiiii):

Eu am avut 9, 44 media de admitere. M-a mai scazut media din Evaluarea Nationala, luasem 10 la romana si... ceva mai putin la mate tongue
La liceu acum o sa te descurci insa media nu are mare relevanta. Intr-adevar, reflecta putin interesul tau pentru scoala si invatat, dar important e ce stii tu efectiv.
Te vei descurca, stai linistitawinking Iti propun sa te tii bine la inceput, iar apoi sa pastrezi ritmul - ma refer la predare. Totul e sa fii mereu pe faza, ca sa nu pierzi firul.
Eu cred ca ar trebui sa te apuci serios de invatat la matematica si fizica. Vei avea nevoie. Te vor bantui pana la facultate, si chiar si acolo. Se fac 4 feluri de matematica in anul 1 + electricitate de la fizica, apoi in anul 2 mai faci ceva la fizica si apoi doar info. In anul 1 se face si chimie intr-un mod vag si putina engleza pentru termeni stiintifici. Stiu toate astea de la un prieten.
La mate trebuie sa fii bun in general, dar nu cred ca ai ce sa repeti, sunt lucruri noi in liceu. Repeta radicali, rationalizari, nr reale, ecuatii si inecuatii, module.
La fizica trebuie sa stii optica - asta faci in sem 1 din clasa 9, apoi mecanica in semestrul 2. In clasa 10 in semestrul 1 faci termodinamica adica aia cu caldura specifica etc caldura cedata si absorbita, bla bla laughing. In semestrul 2 vine electricitatea care e ok. Cel mai plictisitor si greu e la optica dupa parerea mea.
De asemenea, in liceu se dau teste initiale mai ales in clasa 9 la aproape toate materiile si se trec de obicei in catalog.
O sa fii bine in orice caz big grin Bafta la admitere.

| yupiiiiiiiiiiiiii explică (pentru AnonimaOk):

Deci....sunt moarta la fizica laughing
Dar am auzit ca profa de fizica de la liceu unde vreau sa merg este buna big grin
La mate nu cred ca am de ce sa-mi fac griji, ma descurc happy
Pfff. fizica asta, o urasc angry
Pana in clasa a 8-a n-am avut probleme cu fizica, pentru ca diriga era profa de fizica laughing
Dar intr-a 8-a, s-a pensionat diriga aia, am avut diriga profa de franceza, iar profa de fizica era groaznica angry N-am invatat toata viata cum am invatat cu astarolling on the floor

| AnonimaOk a răspuns (pentru yupiiiiiiiiiiiiii):

Ei... o sa fie bine. Si fizica se ia de la zero deci incearca sa fii atenta si o vei invata. Eu in generala nu prea am facut ore de fizica asa cum trebuie si nici nu saream de media 9, am avut si 7 si 8... In liceu - minune, am avut media 10 laughing dar am fost asa in plina ascensiune. In semestru 1 din a9a am avut 7, apoi in semestrul 2 - 8, in clasa 10, sem 1 - 8, apoi boom 10 rolling on the floor. Trebuie sa ai putina ambitie, atat. Daca vrei, poti. Daca inveti nu o sa ai probleme, iti garantez. Eu eram fraiera ca nu invatam de lene. Aveam la fizica in clasa a9a am avut toate notele de la 2 la 10 (ma rog in afara de 3 daca ma gandesc putin) deci, totul e posibil rolling on the floor))) Daca raspundeam la ora si eram chiar buna la chestii grele luam 9-10, pe laborator 7-8, pe lucrari; mda, vreo 4-6, iar in clasa cand asculta la formule daca nu stiam imi punea 2 sau 3 depinde. Totusi cu profa aia invatai fizica fie ca vroiai sau nu.

| yupiiiiiiiiiiiiii explică (pentru AnonimaOk):

Sper sa fie cum spui tu laughing Daca stau sa ma gandesc si eu ultimu` semestru din a 8-a am avut 10 deci...(nu mai stiu ce voiam sa spun rolling on the floor))))))))
Oricum nu ma vad eu o mare fiziciana, dar o sa ma descurc laughing
Apropo, la liceu la fizica faci mai multe probleme sau e mai multa teorie? pentru ca prefer sa tocesc si sa uit dupa, ca probleme nu reusesc sa fac rolling on the floor))))

| AnonimaOk a răspuns (pentru yupiiiiiiiiiiiiii):

Buna. Este mai mult bazat pe aplicatii, imi pare rau sa te dezamagesc dar fizica nu poate fi tocita.
La optica o sa fie ingrozitor, sunt multe aplicatii ciudate si. mda. Eu nu am sa zic vreodata ca optica e usoara pentru ca nici in prezent nu as intelege-o daca mi s-ar cere. Vei avea si teorie la instrumente optice dar asta e prin noiembrie. Pana atunci trebuie sa supravietuiesti. Nu as miza pe toceala la fizica... nu tine iti garantez. Trebuie sa le inveti tu acasa, logic. La ore intreaba profa cand nu stii, nu ca mine. Eu am stat asa ca fraiera in primul semestru din a9a si am zis lasa ca nu ma asculta nici la aia, nici la cealalta... si hopa, am luat primul si sper ca si ultimul meu 2 laughing

| yupiiiiiiiiiiiiii explică (pentru AnonimaOk):

Naspa...
Si cate ore faci din fiecare materie la info-intensiv? si eu vreau sa merg acolo big grin

| AnonimaOk a răspuns (pentru yupiiiiiiiiiiiiii):

Pai...
La mate info intensiv info faci asa :
Clasa 9 :
info - 5 ore + 1 ora tic
romana - 4 ore
fizica - 3 ore
mate - 4 ore
chimie - 2ore
biologie - 2 ore
logica - 1 ora
desen/muzica - cate o ora la 2 saptamani
dirigentie - 1 ora
engleza - 2 ore
franceza sau germana - 2ore
sport - 2 ore
geografie - o ora
religie - o ora
istorie - o ora
In a10a nu se schimba mare lucru.
nu mai faci logica
faci educatie antreprenoriala o ora pe saptamana
faci psihologie o ora
faci 4 ore de info si o ora de tic (da stiu, ciudat ca e mai putin decat in a9a)
romana 3 ore
In rest nu se schimba nimic.
Am aflat de la niste prietene din liceu ca in a11a nu mai faci educatie antreprenoriala si nici psihologie. Se face o ora de economie pe saptamana. Matematica ramane la 4 ore, dar va mai fi si o ora de optional la care se iau note ok. Info vor fi 7 ore si o ora de optional in loc de tic. Fizica ramane 3 ore, chimie o ora, biologie o ora. Nu se mai face muzica, nici desenul. In rest, nimic nou de stiut.

| yupiiiiiiiiiiiiii explică (pentru AnonimaOk):

Multumescwinking

| AnonimaOk a răspuns (pentru yupiiiiiiiiiiiiii):

Nu ai pentru ce

| DaniGaming a răspuns (pentru AnonimaOk):

Daca ma duc la mate info intensiv am vreo sansa sa ma duc la facultatea de avocatura? si exista doar informatica intensiv?(ca matematica e cam grea...)

22 răspunsuri:
| DarkShina5566 a răspuns:

Mda..pai de unde sa incep? laughing Daca te duci la un profil de mate-info studiezi informatica (logic). Ce inseamna informatica? Studiezi Power Point,Excel,Word etc.
Apoi,mai studiezi si programare,elemente ale calculatorului,programe multe,o sa faci probleme unde trebuie sa calculezi (deci trebuie sa stii bine mate). Te avertizez ca e foarte greu,deci gandeste-te bine la ce profil vrei sa te duci.
Daca apuci sa termini acest profil, trebuie sa te gandesti la ce materie vrei sa dai bacu (materia aceea la alegere-bio,chimie,fizica si inca ceva cred).
Apoi, dupa liceu poti face ASE-ul,care este o facultate foarte buna, dar faci multa mate, poti studia arhitectura sau facultatea de constructii. Ce vrei tu! Insa, trebuie sa te gandesti bine ce profil vrei sa studiezi, ce liceu si ce facultate. E bine sa te gandesti de pe acum. Multa bafta!

| Exilee a răspuns (pentru DarkShina5566):

Chestia cu Power Point si alea-alea se fac la TIC nu la INformatica happy

| Azµre a răspuns:

Programare
Mysql
Java
Oracle
Pascal
C++
Etc!

| vangaelis a răspuns:

Mai bine mergi in Spania la capsuni!
Vai de generatia voastra. Te-ai gandit inainte sa pui intrebarea? neica suntem in 2013, chestiile elementare de logica inca nu ti le-ai implementat?

| Arkhasas a răspuns:

Dacă nici măcar noţiunea de program nu o cunoşti nu-ţi recomand mate-info.

| sebipopescu1 a răspuns:

Informatica face programe adica sunt un fel de algoritmi sau rezolvari ale unor probleme mai bine zis. adica tu ai o problema si vrei sa o rezolvi sa zicem ca acea problema depinde de o necunoscuta X. si tu faci o rezolvare in functie de x. dupa ce ai terminat programul poti sa ii dai lui x ce valoare vrei tu si programul iti obtine rezultatul. cu alte cuvinte nu te chinui matematic sa rezolvi acea problema pentru fiecare valoare, ci faci un singur program si dupa ii dai orice valoare lui x.

sa iti raspund si la a doua intrebare, nu, matematica de la mate-info nu este aceeasi cu cea de la stiinte, mai ales ca nu ai acelasi numar de ore de matematica.

| yupiiiiiiiiiiiiii explică (pentru sebipopescu1):

Ce mi-ai explicat tu seamana cu exercitiile cu E(x), nu? thinking cel putin asa mi se pare laughing
Multumescwinking

| sebipopescu1 a răspuns (pentru yupiiiiiiiiiiiiii):

Am dat un exemplu de program... ele sunt diversificate, de exemplu exista program sa afli cmmdc unor numere sau cmmmc, suma cifrelor unui numar, cifra maxima si multe altele (astea sunt niste exemple usoare)

| yupiiiiiiiiiiiiii explică (pentru sebipopescu1):

Pare destul de simplu happy
Multumescwinking

| sebipopescu1 a răspuns (pentru yupiiiiiiiiiiiiii):

Cu mare placere happy

| vatedoru a răspuns:

In principiu la disciplina informatica inveti cum sa operezi probleme prin ajutorul unor programe ex pascal. daca doresti sa urmezi o facultate de informatica in special de it poti sa te faci programator sau diferite joburi profitabile