| GaByTzU_4919 a întrebat:

Cine imi da niste date despre autoarea J. K. Rowling care a scrie harry potter ii dau funda

Răspuns Câştigător
| Curiosu a răspuns:

Părinții ei au fost Peter James Rowling și Anne Rowling, iar ea s-a născut pe 31 iulie 1965 în Yate, Gloucestershire, Anglia la 10 mile spre nord-vest de Bristol.[18] Sora ei Dianne (Di)[4] s-a născut la casa lor pe 28 iunie 1967[19] când Rowling avea 23 de luni.[18] Familia s-a mutat într-o vilă aproape de Winterbourne când Jo avea doar 4 ani.[20] Ea a studiat la St Michael`s Primary School, o școală fondată de aboliționistul William Willberforce și Hannah More.[21][22] Profesorul ei de la școala St Michael, Alfred Dunn, a fost sursa ei de inspirație pentru directorul Albus Dumbledore din Harry Potter.[23]
Copilă fiind, Rowling scria des fantezii, care de obicei i le citea sorei ei. „Încă pot să îmi amintesc cum îi spuneam o poveste în care ea a căzut într-o gaură de iepure și a fost hrănită cu struguri de către familia de iepuri. Prima poveste pe care am scris-o (când aveam 5-6 ani) a fost despre un iepure pe nume Iepure. Acesta avea pojar și era vizitat de către prietenii lui printre care era și o albină gigantică numită Miss Bee".[12] A povestit ea.
La vârsta de 9 ani Rowling s-a mutat în Tutshill, aproape de Chepstow, Țara Galilor.[18] Când a fost adolescentă, mătușa ei i-a dat o veche copie a unei lucrări scrise de Jessica Mitford (o autobibliografie), Hons and Rebels,[24] iar Mitford a devenit eroina lui Jo.[25]
Ea a făcut liceul la Wyedean School, unde mama ei, Anne, a lucrat ca și tehnician în departamentul de știință.[26] Rowling a spus că: „Hermione[27], personaj vag se bazează pe mine. Ea este o caricatură de-a mea când aveam 11 ani, de care nu sunt foarte mândră".[28]

Sean Harris, care a deținut o mașină Ford Anglia, a inspirat-o pe Rowling într-o carte de-a ei.
Sean Harris, un prieten al ei care a deținut o mașină Ford Anglia turcoaz, a inspirat-o într-una din cărțile ei: „Ron Weasley [cel mai bun prieten al lui Harry Potter] nu este chiar un portret a lui Sean, dar este genul lui".[29] În legătură cu preferințele sale muzicale, ea a spus: „Grupul meu favorit din lume este The Smiths. Iar când am trecut printr-o fază punky a fost The Clash".[30] Rowling a citit pentru BA în Franța la Universitatea din Exeter, despre care a zis că este puțin cam dezamăgită, așteptându-se să fie între mai mulți oamneni similari care gândeau radical. Atunci când și-a făcut prieteni niște oameni cu minte a început să se simtă mai bine în pielea ei.[31] După un an de studiu la Paris, Rowling s-a mutat la Londra ca să lucreze ca secretară pentru Amnesty International.[32]
În 1990, în timp ce era într-o călatorie cu trenul de la Manchester spre Londra, ideea pentru o poveste despre un tânăr băiat care studia la o școală de vrăjitori a venit „direct formată" în mintea ei.[33] Ea a spus către The Boston Globe: „Nu prea știu de unde mi-a venit ideea. Am început cu Harry, după aceea cu celelalte personaje și situațiile au curs în mintea mea".[18][33] Când a ajuns în stația Clapham Junction, a început să scrie imediat.[18][25]
În luna decembrie a acelui an, mama ei a murit, după o luptă de 10 ani cu scleroza multiplă.[18] Rowling a spus: „Scriam cartea Harry Potter atunci când mama mea a murit. Nu i-am spus niciodată despre Harry Potter".[17] Rowling a spus de asemenea că această moarte i-a schimbat total felul de a scrie[17][34] și că a introdus mai multe detalii despre pierderea lui Harry deoarece știa cum te simți.[35]
După aceea Jo s-a mutat la Porto, Portugalia pentru a preda engleza ca limbă străină.[4][25] Între timp, în data de 16 octombrie 1992 s-a căsătorit cu jurnalistul portughez Jorge Arantes. Fiica lor, Jessica Isabel Rowling Arantes (numită după scriitoarea Jessica Mitford) s-a născut pe 27 iulie 1993 în Portugalia. Aceștia s-au despărțit în noiembrie 1993, iar în decembrie Rowling și fica ei s-au mutat mai aproape de sora ei în Edinburgh, Scoția. În această perioadă Rowling a fost diagnosticată de depresie clinică și a avut în vedere sinuciderea. Era sentimentul bolii ei care i-a dat idea pentru Dementorii din Harry Potter, creaturile care furau sufletele, introduse prima dată în a 3-a carte carte.
După nașterea Jessicăi și despărtțirea de soțul ei, Rowling a lăsat postul de predare din Portugalia. Cu gândul de a preda în Scoția ea a început un curs în august 1995 după ce și-a completat primul roman. A scris în mai multe cafenele, în special în Nicolson`s Cafe, de fiecare dată reușind s-o adoarmă pe Jessica. În 2001, în interviul de la BBC a ascuns faptul că a scris în cafenelele locale pentru a evada din apartamentul ei neîncălzit, remarcând: „Nu sunt atât de proastă încât să închiriez un apartament neîncălzit în mijlocul iernii". Unele din motivele pentru care scria în cafenele era și pentru că plimbarea era cel mai ușor mod de a-și adormi copilul

6 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Ai net, dar n-ai google? Ciudat.
Paradoxala este lenea asta, poti scrie o intrebare, poti astepta raspunsuri(chiar daca nu sti daca sunt corecte sau nu), dar nu poti scrie J.K.Rowling si sa tragi un google search.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wikipedia? Google?
Cauta tutorial daca nu stii sa le folosesti!

| liviu34 a răspuns:

Intra pe saitul acesta si gasesti aici date despre J.K.Rowling http://ro.wikipedia.org/wiki/J._K._Rowling