| pastru009 a întrebat:

Cine imi explica cum poate exceptia sa confirme regula? happy

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Adică oferă contrastul necesar pentru a scoate în evidenţă restul. Dacă ai avea o foaie albă şi cineva ar păta-o de cerneală în mijloc, n-ar ieşi albul din jur şi mai tare în evidenţă? E acelaşi lucru.

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Este o zicala pentru a acoperi lacunele intelegerii unei situatii.

Din punct de vedere strict logic/matematic e o aberatie.

| pastru009 explică (pentru cristimihailov):

Cum de este o aberatie? happy

| peperonies a răspuns:

Daca e regula nu are exceptii. e o zicala facuta de oameni prosti care vroiau sa para inteligenti.