| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi explica si mie cum e cu propozitiile subiective, atributive, completive directe etc?

4 răspunsuri:
| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Uite aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Propozi%C8%9Bie_subordonat%C4%83 (in partea drepta in acel chenar sunt toate tipurile de propozitie, decat dai clik si vezi ce zice despre fiecare in parte)

| dianaandra1467 a răspuns:

Eu știu atributul din clasa 4, fără supărare. Dar nu știu cum să-ți explic exact.

| Irinα a răspuns:

Buna!
1)Predicativa
- tine locul unui nume predicativ
-raspunde la intrebarile predicatului
-poate fi introdusa prin :conjunctii subordonatoare, locutiuni conjunctionale subordonatoare, pronume si adj pronominale relative, nehotarate, adverbe relative
-ARE SUBIECT!
2)Subiectiva:
-tine loculunui subiect
-raspunde la intrebarile subiectului:cine, ce
-determina:verb personal, verbe impersonale, vb reflexive impersonale, vb la diateza pasiva cu sens impersonal, vb impersonal, vb personale, expresii verbale impersonale, adverbe predicative, locutiuni adv predicative
-NU ARE SUBIECT!
3)Atributiva
-tine locul unui atribut
-raspunde la intrebarile atributului:care, ce fel de, al, a, ai, ale, cui
-poate fi introdusa prin:pron relative, adj pron relative, adv relative, conjuctii subordonatoare, pronume nehotarate.
4)Completiva directa:
- tine locul unui complement direct la nivelul frazei
- raspunde la intrebarile :pe cine? ce?
-are ca termen regent :un vb tranzitiv o interjectie predicativa
- are subiect