| JusTitiaru a întrebat:

Cine imi ofera us sfat despre cum sa rezolv ecuatia aceasta nu rezultatul un sfat big grin : E(x)=4/x+2

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Asta nu e o ecuatie. E o functie. Ecuatie este numai cand ai egal cu zero. De ex., ax + b = 0 sau ax^2 + bx + c = 0
Deci tu practic ce vrei?

| StefanKogut a răspuns:

Daca vrei s-o tansformi intr-o ecuatie trebuie s-o egalizezi cu 0, pentru ca in momentul de fata este o expresie (functie) ce returneaza valori in functie de x, adica, de exemplu pentru x egal cu 1, E are valoarea 4/3 sau 1, (3), si uite imi dau seama acum ca nu returneaza niciodata zero.