| CatalinBoss93 a întrebat:

Cine imi poate da exemple de refractie a luminii?

Răspuns Câştigător
| AnaRadu a răspuns:

Hei ~.~. Refracţia luminii la interfaţa apă-aer este responsabilă pentru aparenta discontinuitate a formei obiectului din apă. asadar cand introducem un bat in apa ni se pare ca este rupt in loc sa fie drept. curcubeul este alt caz de refractie a luminii.

3 răspunsuri:
| Gabryel133 a răspuns:

Oglinda e un obiect care reflecta lumina...

| CatalinBoss93 explică (pentru Gabryel133):

Ce legatura are oglinda cu refractia? zau.nu mai raspundeti macar daca nu intelegeti intrebarea.

| Gabryel133 a răspuns (pentru CatalinBoss93):

Scuze, serios am citit din greseala "reflectie" in loc de "refrectie"