| Geanina_Chirila_1982 a întrebat:

Cine îmi poate explica reacțiile chimice de combinare, de descompunere, de înlocuire și de schimb? Cum se formează?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Aceste reactii se intampla la nivel atomic.
- Combinarea - este cand un atom sau un grup de atomi "se leaga" de altul. Exemplu: apa se combina dintre doi atomi de hidrogen si unul de oxigen
- Descompunerea - este cand o molecula se descompune in doua sau mai multe molecule. Exemplu: apa se descompune in molecule de oxigen si hidrogen.
- Inlocuirea - este cand un atom dintr-o molecula este inlocuit de un alt atom.
- Schimbul - este de atomi diferiti intre doua molecule de structura diferita
Toate aceste modificari se numesc REACTII CHIMICE, despre care veti invata la orele de chimie.

Succes! happy