| cristina10cris a întrebat:

Cine imi poate explica si mie locutiunile de orice fel (morfologie) la romana ca nu le inteleg. Dau funda!

4 răspunsuri:
| cristina10cris explică:

Nu stiu care sunt adverbiale, substantivale etc. Nu stiu sa le fac diferenta

| Pendek a răspuns:

Pe scurt, un fel de sinonime dar in propozitii mai lungi

| UnicornFlavored a răspuns:

Deci, Cristina. locutiunile inseamna un grup de cuvinte care tin locul unei parti de vorbire: de exemplu, locutiunea poate fi verbala: se da de-a dura, adverbiala: in fel si chip, prepozitionala: in jurul, etc. ce anume nu intelegi?happy.

| Arabella16 a răspuns:

Locutiunile verbale tin locul unui verb, cele substantivale tin locul unui substantiv etc. Pentru a face diferenta dintre ele, gandeste-te la un sinonim. Ex: a baga in sperieti=a speria, deci e o locutiune verbala. Papa lapte=bleg, deci e o locutiune adjectivala si asa mai departe. Intelegi?