| 123098lolol a întrebat:

Cine imi poate povesti despre ce ese vorba in volumele 1 si 2 din Jurnalele Vampirilor? O pritena citeste cartea si nu se pricepe la povetit. As dori sa fie o povestire cu mai multe detalii pentru a intelege mai bine. Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| L0st24indreams a răspuns:

Pai...
Ne este introdusa Elena Girlbert, o liceana populara, cunoscuta in tot orasul Fell's Church si iubita de toti. Par blond ochi albastrii, etc. Din pacate, sub aceasta fericire se ascunde un amanunt tragic: parintii ei au murit intr'un accident de masina, cazand de pe un pod. Ea traieste impreuna ca matusa ei si cu sora ei mai mica, Margret. Are ( normal) multi prieteni si tocmai a incheiat o relatie cu capitanul echipei de fotbal ( au ramas cei mai buni prieteni). In prima zi de scoala, prietena ei Bonnie ii face o asazisa profetie( Bonnie crede ca e vrajitoare): Elena va intalni un tip misterios, brunet, scund, dar care a fost candva inalt. Ciudat, nu? Chiar dupa ce vrajitoarea ii termina de prezis, isi face aparitia noul elev. Elena se indragosteste pe loc, afla ca il cheama Stefan Salvatore, dar acesta o evita. Indignata, Elena il cauta la pensiunea unde acesta locuieste si il surprinde mancand un porumbel. In loc sa se sperie, iar el sa o muste, cei doi se saruta si Elena doarme la el in acea noapte. Iti imaginezi(cred) ca de atunci cei doi sunt impreuna. Complicatiile apar atunci cand Elena afla micile secrete ale iubitului ei: acesta mai are si un frate mai mare, Damon. Inca de pe-atuci, acesta viseaza sa o faca pe Elena" Printesa lui a intunericului". Actiunea propriu-zisa se leaga de lupta dintre cei doi frati pentru sentimentele fetei, in final castigand Stefan. Dar, Damon nu este singura amenintare din oras...