| mihai_1345 a întrebat:

Cine imi poate recomanda o carte sa incep sa invat macar bazele programarii. Urmez anul asta sa intru la o facult de calculatoare si acolo se face c++, eu nici macar nu stiu cu ce se mananca programarea ca nu am avut in liceu profil de mate-info, daca este nevoie voi apela si la meditatii.

1 răspuns:
| monstrulet a răspuns:

Daca stii engleza bine, poti citi pe situl asta ca sa prinzi cat de cat bazele C/C++.
http://www.learncpp.com/
Ti-as recomanda totusi, pentru inceput, sa cauti o carte cu programarea in C. Cartile cu C++ de obicei presupun programarea pe obiecte, si e destul de greu sa incepi cu asta.
Din moment ce zici ca n-ai scris niciodata un programel...cred ca ar fi bine sa incepi cu manualul de clasa10 si a 11.