| Charisse a întrebat:

Cine imi poate spune 10 formule chimice cu fluorul? exemplu: H+F sau altele cu rezolvare, exemplu: H+F=2HF. Nu mai gasesc si fac un comentariu, eu mai am insa 8 mai am nevoie de inca 10thinking FUNDA GARANTAT!

Răspuns Câştigător
| stefan22 a răspuns:

Politetrafluoretilena:-( CF2 - CF2 )-n
Tetrafluoroetena:CF2=CF2
Florura de fier:F2Fe
Florura de mercur:FHg
Florura de magneziu:FMg
Monoxid de fluor:F2O
Dioxid de fluor:F2O2
Hexafluoroetan:C2F6
Tetraflorura de sulf:SF4
Hexafluorofosfat de amoniu: F6H4NP
Florura de metil:CH3F
Florura de etil:CH3-CH2-F

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Magneziu are valența 2 deci F2Mg ai copiat greșit

| MMihai a răspuns:

Și teflonul este scris greșit --(-CF2-CF2-)n--

| stefan22 a răspuns:

Mihaidavidoglu1954:
F2 + 2 Mg = 2 FMg
Substanta chiar exista...cauta pe net...informatiile sunt atat de vaste.nu crezi? Si teflonul de ce sa-l fi scris gresit? Se obine prin reactie de polimerizare(poliaditie) deci am respectat regulile cand l-am scris(ruperea legaturii pi, parantezele, gradul de polimerizare n etc)