| Marcu_Mihai_1993 a întrebat:

Cine imi poate spune cum sa argumentez ca o opera este descriere literara?

1 răspuns:
| love3372 a răspuns:

Porneste de la realitate si este transpusa prin propia sensibilitate a naratorului/eului liric. Apar multe adjective si substantive, care formeaza structuri nominale (exemple); verbele sunt la prezent sau imperfect(exemple); modul predominant e descrierea subiectiva in care se prezinta...; predomina figurile de sti care creeaza imagini artistice (dai exemple si explici 2 fig de stil/imagini artistice); si ce sentimente se exprima. Cam atat, cred.