| vyutsuu a întrebat:

Cine imi sp primul repede vecinii belgiei si asezarea geografica. dau funda vi vot.multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Mari1997Titanic a răspuns:

Vecinii Belgiei sunt, Olanda la nord, Luxemburg si Germania la est si Franta spre sud.
Asezare geografica: in Europa de vest; are iesire la Marea Nordului; situata intre Franta si Olanda.

Coordonate geografice: 50° 50` N, 4° 00` E.

Suprafata: totala 30, 528 kmp, uscat 30, 278 kmp, apa 250 kmp.

Orase: Bruxelles (capitala), Anvers, Liege.

Granite: total 1, 385 km dintre care cu Franta 620 km, Germania 167 km, Luxemburg 148 km, Olanda 450 km.

Coasta: 66.5 km.

Drepturi maritime: ape teritoriale 12 mine; zona economica exclusiva – coordonatele geografice stabilesc limita exterioara; platoul continental – linia mediana cu vecinii.

Climat: temperat; ploios, umed, innorat; ierni temperate, veri racoroase.

Relief: campii de coasta in nord-vest, dealuri in centru, muntii accidentati ai padurii Ardeni in sud-est.

Cote extreme: cea mai mica cota: 0 metri – Marea Nordului; cea mai mare cota: 694 metri - Signal de Botrange.

Resurse naturale: carbune, materiale de constructii, silice, piatra de var.

Funda?

3 răspunsuri:
| DeeaLove08 a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Belgia
gasesti aici mai multe infoarmatii.

| Rill a răspuns:

Suprafata: 30525 km2
Asezare geografica: latitudine nordica 49°30" - 50°30", latitudine estica 2°35" - 6°25
Vecinii Belgiei sunt: Olanda la nord, Luxemburg si Germania la est si Franta spre sud.