| Apocaliptic a întrebat:

Cine imi spune si mie toate figurile de stil(cu exemple evident)?
Funda celui mai explicit.

Răspuns Câştigător
| TeodorAm00 a răspuns:

Personificare:soarele zambeste, norii plang;
Metafora:Cu-o falca-n cer si una-n pamant;
Inversiune:frumoasa fata in loc de fata frumoasa;
Comparatie:tare ca otelul;
Hiperbola:O ploaie cum nu s-a mai vazut. Se foloseste pentru a exagera intentionat insusirile unei fiinte, fenomen al naturii;
Antiteza:frumos-urat, bucurie-intristare. Cam atat cu astea importante, aici sunt si restul http://ro.wikipedia.org/wiki/Figur%C4%83_de_stil

9 răspunsuri:
| Cloudy a răspuns:

-Personificarea(cu aceasta fig. de stil se atribuie insusiri omenesti obiectelor si fiintelor necuvantatoare)-Maica stareta furnica(e dintr-o poezie)
-Epitetul(se atribuie insusiri neobisnuite fiintelor, obiectelor si fenomenelor)
-comparatia(cuvintele ca, la fel, si,) LA fel ca Maria.
-enumeratia(se enumera ceva)Mere, pere, prune.Mai sunt:1.1.1 Aliterația
1.1.2 Asonanța
1.1.3 Onomatopeea
1.1.4 Rima
1.1.5 Sincopa
1.1.6 Afereza
1.1.7 Apocopa
1.2 Figuri de stil la nivel morfologic și sintactic
1.2.1 Repetiția
1.2.2 Enumerația
1.2.3 Asident
1.2.4 Elipsa
1.2.5 Aposiopeza
1.2.6 Brahilogia
1.2.7 Anacolutul
1.2.8 Inversiunea
1.2.9 Hiperbatul
1.2.10 Apostrofa
1.2.11 Interogația (întrebarea) retorică
1.2.12 Invocația retorică
1.2.13 Eufemismul
1.2.14 Gradația
1.2.15 Imprecația
1.2.16 Invectiva
1.3 Figuri de stil la nivel semantic sau figuri de cuvânt
1.3.1 Comparația
1.3.2 Metafora
1.3.2.1 Clasificarea metaforei
1.3.3 Epitetul
1.3.4 Metonimia
1.3.5 Sinecdoca
1.3.6 Personificarea
1.3.7 Hiperbola
1.3.8 Antiteză

| Apocaliptic explică (pentru Cloudy):

Pai nu ai zis nimic de metafora...
Eu metafora voiam sa o aflu cel mai multlaughing.

| TeodorAm00 a răspuns (pentru Apocaliptic):

Este figura de stil prin care se trece de la sensul obișnuit al unui cuvânt la alt sens. Funda?

| ShadowGhost a răspuns:

Metafora este figura de stil prin care se trece de la sensul obișnuit al unui cuvânt la alt sens, prin intermediul unei comparații subînțelese. Exemplu:luna ca o regina moarta a noptii.happy

Alte răspunsuri
| Schipor_Mihaela_1995 a răspuns (pentru TeodorAm00):

Mersi

| Eu2003 a răspuns:

Personificarea:norii plang cu lacrimi amare, metafora, epitetul:cerul ca de smarlad, comparatia:frumos ca o stea feerica.