| DARKSMOKE01 a întrebat:

Cine ma poate ajuta sa învăț editare video?

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Exista tutoriale video contracost pentru majoritatea softurilor in voga, de la Lynda, Pluralsight, CADjunkie, Udemy, Digital Tutors, InfiniteSkills. (si lista continua, ti le-am insirat pe cele mai bune doar)

DAR pe Youtube gasesti chestii la fel de bune, daca stii sa cauti.
Pentru toate, indiferent de sursa, ai nevoie de cunostinte medii de limba engleza.
Daca te astepti sa gasesti tutoriale la nivel profi in limba romana, cauta-ti alta ocupatie.

De curiozitate: ai cautat pe Youtube dupa urmatorii termeni? inainte sa pui intrebarea:

DaVinci Resolve 15 tutorial
LightWorks tutorial
LightWorks video editing
Blender video editing tutorial (pentru ca Blender e mai complex, nu se rezuma doar la editare video)

Nu te poate ajuta nimeni sa inveti editare video, daca nu te ajuti tu.
Sau poti lua ore cu 100 euro sedinta, cei de la CreativeMonkeyz ofera cursuri de incepatori in Adobe Premiere. (total nerentabile din punctul meu de vedere, poti invata acelasi lucruri si singur, si cu banii de pe 3-4 sedinte iti cumperi LightWorks Pro)

| dannyel86 a răspuns:

Fiecare soft de editare video are regulile si optiunile lui. big grin
Sfatul meu e sa incepi cu proiecte simple, in editoare la indemana (pentru acomodare), apoi sa progresezi si sa ajungi la nivelul pe care il doresti.winking
O buna informatie o gasesti si in tutoriale (cele video sunt extrem de utile), iar tu aplici pas cu pas etapele prezentate.
Exista instructiuni in romana, dar majoritatea celor complexe cer cunoasterea limbii engleze.
E greu doar pana te apuci. happy

| CarcotasulVesel a răspuns:

UTubu!

| UnTipObisnuit a răspuns:

Iti ofer un sfat, nu este neaparat sa-l urmezi, avand in vedere ca este parere personala.

Daca vrei sa te apuci serios de editare video, lucreaza direct in Adobe Premiere Pro sau Sony Vegas, sugerez Adobe pentru ca are o interfata mai user-friendly si este mai ieftin chiar (depinde daca iti place sa platesti lunar sau multi bani deodata, dar licenta permanenta).

Cel mai bine este sa inveti un lucru direct in miljocul lui. Cel putin eu, stiu si multe persoane care au invatat astfel, am invatat photoshop sau camtasia tot asa. Pur si simplu, intri in program si te prostesti pe acolo. Faci cateva proiecte, inveti programul, eventual mai cauti un tutorial sau doua care sa te ajute cu cateva chestii.

Daca inveti incet, aproape din aproape. Sa zicem, 2 saptamani-1 luna cu windows movie maker, dupa la ceva mai simplu si tot asa, va trebui sa te adaptezi la diferite programe plus alte complicatii pe care nu le mai enumar.

Pe scurt. Vrei sa te apuci serios? Cumpara abonament pentru Adobe Premiere Pro si intra direct in paine, daca vrei sa faci asta doar pentru cateva proiecte scolare si pentru amuzament/placere, poti cauta alte posibilitati de a obtine alt program de editare video.

Succes!

| NLS a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Sony Vegas nu mai exista de cativa ani.
A fost cumparat de Magix, si transformat intr-un soft de nivel mediu.

In schimb Pinnacle s-a ridicat, ajungand si el la un program de nivel mediu, dupa ce au cumparat Avid Studio de la Avid...

Premiere e intr-adevar in top 3, insa e totodata si cel mai scump.
Cei doi concurenti ai lui din tabara Windows (am lasat Final Cut afara din comparatie) costa 900, respectiv 1200 euro, licenta pe viata.

| UnTipObisnuit a răspuns (pentru NLS):

Informatiile mele sunt relativ invechite sa spun asa. Nu mai editez video de vreo 2-3 ani, decat rar cu camtasia.