| anonim_4396 a întrebat:

Cine ma poate ajuta si pe mine sa-mi povesteasca despre etapele inscrierii la camin? Studiile de licenta le fac in orasul meu natal (de aceea, nu stiu cum e cu inscrierea la camin), iar masterul il voi face la Bucuresti. In functie de ce criterii ti se da un loc la camin? Intrarea se face descrescator in functie de media cea mai mare? Sau se atribuie un loc in functie de cine a facut primul cererea? Ti se permite sa iti alegi tu caminul unde vrei sa stai sau te repartizeaza automat la ce camin e disponibil? Legat de cerere, cand trebuie facuta - exact dupa ce am fost admisa la facultate sau cand? Dupa ce esti admis pe vara, care este data la care te poti instala deja la camin si cand se face prima plata? Poti plati in avans la inceputul facultatii pe toate lunile de cazare?
Este adevarat ca odata cu inceperea unui nou an, te poate muta de la un camin la altul? De ce se intampla asta si cum poti face sa ramai la acelasi camin 2 ani de zile?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Ce ai avea de pierdut? Nici nu trebuie sa le spui cum te numesti daca nu vrei, doar intrebi daca repartizarea in camin se face pe baza mediei de admitere si cand trebuie sa faci cererea.
Eu nu prea am avut probleme ca sa am nevoie de secretare, mergeam la secretariat doar sa mai platesc cate o restanta. Dar in rest sunam, cand vedeam ceva neclar in contul meu de student (gen nota lipsa sau ceva modificat) sunam si imi rezolvau in 5 minute.
Daca ai fobie de secretare (am mai auzit studenti laughing ) intra pe Facebook si cauta grupuri de la ASE (grup cu camine de la ASE, grup cu admitere la ASE, grup cu studentii de la ASE), sunt foarte multe si te rezolva ei imediat.

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cate intrebari laughing
Nu poate sa iti dea nimeni raspunsuri la toate intrebarile pentru ca nu ai spus la ce facultate esti. Fiecare facultate are propriile reguli legate de cazare.
La UPB stiu ca cerere pentru camin se face atunci cand te inscrii la facultate (pentru anul 1 licenta sau 1 master), apoi in toamna se vor afisa niste date de cazare, te duci in data respectiva, sunt strigati toti cei care au solicitat camin (si au primit, toti primesc pentru ca asa e regula ca facultatea sa ofere cazare tuturor celor care au nevoie), li se comunica caminul si camera (nu poti avea preferinte in anul 1 deci ei decid unde sta fiecare), platesc atunci pe loc pentru luna octombrie plus garantia, isi iau chitanta, apoi se duc la camin, semneaza niste acte si isi iau cheia. Din momentul ala se pot muta cand vor.
Cei din ani mai mari nu trebuie sa mai faca cerere la secretariat pentru ca cererea o pot face pe contul lor de studenti, completeaza online si isi pot scrie ce preferinte au, vor sta in ce camera vor si cu cine vor dar numai daca sunt integralisti, numai integralistii pot avea preferinte. Ceilalti vor fi repartizati unde raman locuri.
Nu poti plati in avans pentru ca nu este aceeasi suma in fiecare luna, se afiseaza in fiecare luna cat ai de platit pentru luna trecuta.

| laSoledad a răspuns (pentru Bondarel99):

Multumesc pentru raspuns. Planuiesc sa dau admiterea la master la FABBV. Dar in anul I master se repartizeaza locurile in functie de media la licenta?
Si zici ca nici macar in anul I de master nu li se da voie studentilor sa isi aleaga caminul? :/

| Bondarel99 a răspuns (pentru laSoledad):

Nu stiu daca e acelasi regulament. Poate gasesti pe site informatii despre cazare sau in regulamentul de la ASE.
Nu prea inteleg astea cu "in functie de medii".
La UPB erau 2 camine ale facultatii, practic nu exista locuri mai bune si locuri mai proaste, exista doar ai preferinta, nu ai preferinta si esti restantier. Singurul dezavantaj pe care il poti avea la cazare e sa fii restantier si sa primesti un loc aleatoriu si sa nu iti convina cu cine stai in camera sau sa nu iti convina ca stai la parter si e mai frig iarna.
Daca tu zici ca la voi sunt camine mai bune si camine mai proaste si e bataie pe alea mai bune, atunci inseamna ca ar putea sa tina cont de media de admitere si sa ii favorizeze pe cei cu media mai mare, adica sa ii repartizeze unde vor acestia.

| laSoledad a răspuns (pentru Bondarel99):

Super. Pai, poate reusesc sa prind un loc la caminul la care vreau, daca e in functie de medie. C-am auzit ca-s unele mai indepartate/apropiate fata de facultate si unele mai renovate, altele nu. De asta, nu eram sigura daca ma repartizeaza in functie de medie sau e dupa prinul venit, primul servit. O sa mai caut la ei prin documente, ca pe site n-am gasit multe.

| Bondarel99 a răspuns (pentru laSoledad):

Poti sa suni si la secretariat sa intrebi, asta ar fi primul lucru pe care l-as face eu. Ca sa nu ma mai deplasez pana la facultate pentru informatia asta...

| laSoledad a răspuns (pentru Bondarel99):

Pai, da' tu de ce crezi c-am intrebat pe TPU (cea mai nefavorabila optiune)? laughing Numai ca sa nu vorbesc cu secretarele la telefon. Nu voiam (sa-mi stric ziua) sa le stric ziua/blochez linia telefonica cu sumedenia mea de intrebari. Nu stiu cum e la alte facultati, dar la mine, secretarele nu-s prea bine dispuse.
Probabil, va trebui totusi sa ma risc zilele astea si sa sun.

| laSoledad a răspuns (pentru Bondarel99):

Mersi fain!

| Bondarel99 a răspuns (pentru laSoledad):

Bafta!

| Bondarel99 a răspuns (pentru laSoledad):

Ce ai avea de pierdut? Nici nu trebuie sa le spui cum te numesti daca nu vrei, doar intrebi daca repartizarea in camin se face pe baza mediei de admitere si cand trebuie sa faci cererea.
Eu nu prea am avut probleme ca sa am nevoie de secretare, mergeam la secretariat doar sa mai platesc cate o restanta. Dar in rest sunam, cand vedeam ceva neclar in contul meu de student (gen nota lipsa sau ceva modificat) sunam si imi rezolvau in 5 minute.
Daca ai fobie de secretare (am mai auzit studenti laughing ) intra pe Facebook si cauta grupuri de la ASE (grup cu camine de la ASE, grup cu admitere la ASE, grup cu studentii de la ASE), sunt foarte multe si te rezolva ei imediat.