| LoVeRs a întrebat:

Cine poate sa imi rezolve si mie problema urmatoare:
patru frati cheltuiesc intr-o zi o suma de bani. al doilea cheltuieste 3/4 din cat a cheltuit primul, al treilea cheltuieste 5/3 din cat a cheltuit al doilea si al patrulea cu 20 mai mult decat al doilea.Cat cheltuieste fiecare dintre ei daca al treilea cheltuioeste cu 10 mai mult decat al doilea? dau funda pentru cineo rezolva! multumesc!

Răspuns Câştigător
| roZatoare a răspuns:

B=3/4a
c=5/3b=5/4a
d=b+20=3/4a+20
c=b+10

c=c
5/4a=b+10
5/4a=3/4a+10(amplificam 10 cu 4)
5/4a=3/4a+40/4(se elimina numitorul pentru ca e acelasi)
5a=3a+40
5a-3a=40
2a=40
a=20 lei

aacum ca l-ai aflat pe a il inlocuiesti in relatiile de mai sus si o sa dea:

b=15
c=25
d=35

nota: a primul copil
b al doilea
c al treilea
d al patrulea