| anonim_4396 a întrebat:

Cine stie figurile la matematica din clasele 5-8? si cine stie sa imi dea Aria (totala/bazei/laterala) si volumul
DAU FUNDAAA

Răspuns Câştigător
11 răspunsuri:
| Parangalevacy a răspuns:

Pentru triunghi aria este ''baza inmultita cu inaltimea supra 2 pentru patrat este latura la a doua pentru dreptunghi este lungimea inmultita cu latimea pentru trapez este baza mica inmultita cu baza mare supra 2 inmultite cu inaltimea. funda?

| AndyNuStiuHelpMe a răspuns (pentru Parangalevacy):

Eu am cerut toate figurile pe care le stii si care se fac in clasa a 8 -tha.
si daca stii si ariile. si volumu

| blackworld a răspuns:

Scrii pe goolge si gasesti tot

| sNNapLe a răspuns:

Ma ierti dar alea care au volum nu se numesc figuri, se numesc corpuri geometrice si nu in clasele 5-8 se invata ci doar in clasa 8.
Deci e asa :
Prisma :Aria laterala:perimetrul bazei ori inaltimea(ti le zic asa ca nu stiu sa scriu,, ori'')
aria totala:aria laterala + 2 ori aria bazei
Volum:lungime ori latime ori inaltime
(cubul este prisma la fel si paralelipipedul formulele astea le folosesti.)
Piramida:aria laterala:perimetrul bazei ori apotema supra 2
aria totala:aria laterala + aria bazei
(apotema este inaltime intr-o fata laterala)
Volum:aria bazei ori inaltimea supra 3
(tetraedrul este o piramida) doar astea ti le trebuie la examen. Sper ca ti-au fost de folos

| AndyNuStiuHelpMe a răspuns (pentru sNNapLe):

Numa astea 2?

| sNNapLe a răspuns (pentru AndyNuStiuHelpMe):

Deci vrei figurile ca de exemplu triunghi, patrat, dreptunghi?

| AndyNuStiuHelpMe a răspuns (pentru sNNapLe):

Dap. si ariile si volumul adica tot ce stii despre ele si ce se invata pana in a 8 -tha

| sNkRuLzLove a răspuns:

Sa o luam cu inceputul:
1.Patrat
Perimetru=4l
Aria=l x l
2. Cercul
Aria=3, 14 x R x R (3, 14 inseamna pi)
l cerc= 2pi x r
3.Triunghi:
dreptunghic- c1 x c2 :2
isoscel- B x h :2
echilateral l x l radical din 3 :4
4.Dreptunghi:
Aria: L x l
5.Trapez
Aria: (B+b) x h :2
Linia mijlocie= semisuma bazelor
6.Prisma:
Al=Pb x h
At=Al+2Ab
V=Ab x h
Piramide:
Al= Pb x apotema piramide :2
At=Al +Ab
V=Ab x h :3
Trunchiul de piramida, de con nu au treaba cu evaluarea nationala si nu are rost sa le inveti

| AndyNuStiuHelpMe a răspuns (pentru sNkRuLzLove):

Mersi. dar am dar deja funda sad