| rafael44 a întrebat:

Cine stie formula randamentului la chimie.multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cp–cantitatea practică: cantitatea de materie primă care se transformă sau cantitatea
de produs obţinută;
Ct–cantitatea teoretică: cantitatea de materie primă luată în lucru ( ar trebui să se transforme), sau cantitatea de produs care se obţine dacă toată materia primă se transformă.
- randament: procentul din materia
primă luată în lucru care se transformă în produşi de reacţie.

randamentul= cp supra ct x 100

Cp, Ct –se pot exprima în unităţi de masă, volum sau moli

3 răspunsuri:
| Dkp_Cata_1998 a răspuns:

Cantitatea practica si cantitatea teoretica este la puritate nu la randament