| nutsa a întrebat:

Cit de greu poate fi pentru un basarabean de a fi acceptat de romani? am in vedere daca a intrat la universitate in Romania? si de ce romanii au o atitudine superioara fata de basarabeni? si care sunt greselile frecvente ale basarabenilor care pleaca la studii in Romania? va rog mult ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Basarabenii sunt acceptati de romani foarte usor, ba chiar sunt protejati de cele mai multe ori de acestia... ei traiesc cu impresia ca noi avem ceva cu ei, desi, sincera sa fiu, uneori intrec masura.
Cunosc foarte bine acest lucru, pentru ca de 10 ani ajut 2 frati basarabeni, dar deja sunt cetateni romani, el este profesor de istorie, locuieste inca la mine, iar sora lui a terminat Psihologia si acum lucreaza la Focsani, de unde este viitorul sot, cat a facut liceul a stat la mine, iar la facultate a locuit in camin, dar mancarea o lua de la mine si tot timpul traia cu impresia, ca toata lumea avea ceva cu ea, pentru ca era basabeanca. Iti povestesc toate acestea, ca sa-ti dai seama ca ii cunosc foarte bine pe basarabeni, am contribuit din plin la cresterea si educarea lor in continuare, cand nu au fost alaturi de parinti si sincer iti spun, nu am facut acest lucru "pe bani", ci pur si simplu din omenie/acest cuvant nu mai este la moda in ziua de azi/, poate pe viitor voi avea macar recunostinta lor pentru ajutorul acordat, din partea unei persoane (frate din Romania?) de peste Prut.
Cu ce vreau, sa ma laud in privinta lor, este faptul ca vorbesc si scriu corect romaneste, asa ca recomandarea mea este, sa te straduiesti, sa inlaturi pe cat posibil accentul de "moldovan" si inca ceva, daca esti la facultate, incearca sa stai in camera la camin cu persoane din Romania si nu cu conationali de-ai tai, in acesta situatie te autoizolezi de romani si nu ai rezolvat nimic, integreaza-te in colectiv de studeti romani si nu trai cu impresia ca pe fruntea ta scrie "student basarabean". Poarte-te normal, obiceiurile si mancarurile sunt aceleasi, doar lumea ce te inconjoara este putin mai noua, asta doar in primul semestru...in rest multa sanatate si bafta la studii, note cat mai mari, acestea te vor ajuta mult in cariera ta.

5 răspunsuri:
| anka a răspuns:

Nu te stresa din cauza asta. Oameni rai sunt peste tot. Asa sunt priviti si romanii plecati in alta parte. Cu timpul iti vei gasi prieteni si in Romania. Nu toti romanii sunt ingusti la minte.

| Hombre a răspuns:

Sfaturi ai primit destule nu mai insist, insa un lucru vreau sa-ti spun, tu nu esti basarabean ci roman din Basarabia. Chiar daca o anumita granita este impusa intre cele doua teritorii in primul rand tu esti ROMAN. Ok?

| s4a a răspuns:

Cunosc persoane care s-au integrat fara nici o dificultate. Ar trebui sa eviti greseala de a te considera "cetatean strain" in Romania chiar daca nu ai inca cetatenie. Majoritatea romanilor considera Basarabia pamant romanesc si sunt gata sa te accepte ca cetatean roman.
Am un singur sfat: evita pe cat posibil alti basarabeni care nu au un comportament adecvat. Nici romanii nu sunt mai civilizati dar oamenii tind sa generalizeze foarte usor pe baza nationalitatii sau regiunii geografice si poti fi marginalizata doar pe baza asocierii cu astfel de persoane. Unii romani au o atitudine superioara fata de basarabeni din acelasi motiv pentru care unii francezi, englezi, italieni etc au o atitudine superioara fata de romani : generalizarea. Poti suferi fara nici o vina consecintele atitudinii inadecvate pe care unii din conationali au abordat-o.

| emilia1980 a răspuns:

Scusa ma daca imi permit sa ti raspund dar eu cred ca nu e problema ta dar a persoanelor care sunt xenofobe(sper ca am scrit bine...sunt de multi ani in strainatate). cred ca frica persoanelor de altii e pentru ca ceilalti sunt mai inteligenti, mai puternici decit ei; nu trebuie sa ti faci tu probleme dar cei care sunt asa de prosti incit sa creada ca ei sunt mai speciali decat o naziune sau de o culoare sau de o limba.imi aduc aminte ca o data nu prea mult timp in urma in Romania nu era rasismul care este acum:erau mai deschisi si mai ospitatori; dar ne am stricat.imi pare rau ca tu poti suferi pentru persoane asa, dar eu zic sa fii mandru de locul in care te ai nascut si sa nu minti niciodata pentru a fi acceptat; nimeni nu merita asa ceva.eu sunt in Italia de 12 ani si niciodata nu mi a fost rusine de poporul meu chiar si cand se auzeau lucruri urate facute de romani(nu de rrom). am fost mereu mandra de tara care mi a dat tot ceea ce am.si tu trebuie sa fii la fel; o sa vezi ca pana la urma persoanele inteligente o sa si dea seama ca nu e tara care te schimba sau te face sa fii mai destept dar e sufletul.noroc si bafta.

| girlemita243 a răspuns:

Multi vin la noi pentru a reusi sa se stabileasca la noi in Romania cam asta este scopul, nu? nu este foarte greu de a fi acceptat un basarabean de romani doar ca unii dintre noi sunt mai increzuti decat altii. romani au o atitudine superioara pentru ca tousi suntem la noi in tara, nu? FUNDA DACA TE-AM AJUTAT