| daffo79 a întrebat:

Colegiul,,Ștefan Odobleja" - Craiova.

Stimtati cititori!

Ma mut din Viena, Austria la Colegiul,, Ștefan Odobleja" din Craiova pe profilul mate-info.
Am la cunoștința faptul ca școlile/liceele din Viena sunt mult mai bune pe parte "estetica" (cum arată, cum sunt îngrijite etc).

Am citit pe internet faptul ca liceul nu ar fi unul foarte bun și review-urile lasă de gândit. Bunica mea spune ca este un liceu foarte bun.

Vreau sa dau bac-ul și la informatica și doresc sa fac o cariere pe parte de informatica.

Țin sa menționez ca sunt de 3 ani in Viena, descurcându-ma foarte bine cu limba germana, matematica și informatica și am făcut anii anteriori in Craiova la Ethos (clasele 5-7). Primara am făcut-o tot in Viena.

Dacă este posibil, as dori informații legate de liceu, dacă se face sau nu carte, cum sunt profesorii etc.happy

Cu respect, David Funder

6 răspunsuri:
| MiraMiraMira987654321 a răspuns:

Daca doresti sa faci o cariere pe partea de informatica, daca vrei sa faci carte, termina scoala acolo unde esti.
Doar daca esti slabut si stii ca nu vei trece examenele finale, revino in tara.
O fi bun liceul ala in comparatie cu altele mai slabe din zona. Nu il stiu. Dar stiu la ce nivel scazut se face carte acum in Romania.

| sierra1 a răspuns:

In ce clasă ziceai că te tranferi din acea frumoasă, ingrijită școală vieneză?

| sierra1 a răspuns (pentru MiraMiraMira987654321):

" MiraMiraMira987654321: Dar stiu la ce nivel scazut se face carte acum in Romania"

dacă tu ești mai ingrămădită, nu inseamnă că toți sunt așa.

Mesajul tău se traduce prin: ești incult/analfabet - vino in țară că aici e de tine?!

| MiraMiraMira987654321 a răspuns (pentru sierra1):

Te uiti in oglinda si crezi ca vorbesti cu mine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, David! Eu invăț în Traian Vuia Craiova. Știi când vine vorba de liceu daca e bun sau prost în privința "carții" depinde de elev. Eu îți pot da informații multe din auzite de la foștii și actualii elevi din Odobleja. Scrie-mi pe email la birnoiualexandrustefan@yahoo.com. Acolo îți voi da insta-ul sau Nr. De tel. să vb pe wapp despre liceu.

| daffo79 explică:

Un mic update. 7 luni mai târziu.
Mi-am făcut așteptări false. Modalitatea de predare in România este varza. Ți se explica lucruri, nu înțelegi logica, dar trebuie sa înveți așa cum sunt. Liceul okay la cum arată, toalete sunt comparabile cu peșteri. Trebuie sa vii cu săpunul si hârtia de acasă.
In principiu, se face carte. Modul de învățare nu este cel mai okay, dar pot spune ca e acceptabil. Cu matematica, fizica am fost mai înainte in Austria, insa, in România se intra mult mai mult in detalii inutile. Informatica in România este chiar pentru cei cu mai mult de 2 neuroni. In Austria programam in Java, in România pe lângă ca programezi in C++, îți mai antrenezi si creierul cu algoritmi, pe care nu ii înțeleg deloc, făcând 2 ani numai HTML, CSS si Java.