| ZaKid a întrebat:

Comparatie intre regimul politic totalitar si regimul politic democrati.
thinking Ceva idei?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa te uiti pe ro.wikipedia.ro la caracteristicile celor doua regimuri si apoi poti face comparatia. Succes si numai bine!

| Masochista a răspuns:

Regimul democratic-se imparte puterea in stat, se face economie de piata, toti sunt egali in fata legii, se respecta drepturile si libestatile cetatenilor
regim totalitar-puterea apartine unei persoane, planificarea economiei, dictatorul nu respecta legea sau drepturile si libertatile cetatenilor iar guvernarea se face prin teroare.In regimul democratic nu exista cultul conducatorului, exista mai multe partide, iar religiile nu sunt coordonate de presedinte. Regimurile totalitare(fascist, nazist, comunist) sunt stricte, guvernate in totalitate de dictator. In democratie individul are dreptul sa-si exprime liber opinia, punctul de vedere, pe cand regimurile totalitate se opun acestui lucri. De fapt reg. totalitare urmeaza toate un scop bine definit(de ex. Benito Mussolini- Italia dorea sa asigure uniunea statului=> nationalism) si neaga oarecum drepturile omului.

| Maria_Ana_1997_FBaZ a răspuns (pentru Masochista):

Multumesc pentru raspunsuri!