| Vernusio a întrebat:

Conteaza unde faci facultatea? La stat sau la privat?
Si inca ceva:Conteaza daca faci la IFR sau la ID fata de cum face foarte multa lume la zi?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| larrii a răspuns:

Cel mai important este sa faci o facultate la stat, de preferat cu frecventa, la zi. Daca faci la fara frecventa sau la distanta asta inseamna sa mergi doar la examene, iar asta nu prea te ajuta sa intelegi materia, e recomandat sa treci si pe la cursuri si seminarii pentru ca asa poti invata lucruri noi mult mai repede. Nu conteaza unde o faci, atata timp cat este ceea ce iti place si te implici.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu prea conteaza, dar facultatile private se stiu ca nu se prea ocupa, si atunci angajatorii mai degraba s-ar grabi sa anagajeze pe cineva de la o facultate de stat ca stie ca acolo studentul invata macar cat sa-si ia examenele laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

In teorie conteaza cat de mult inveti tu, nu unde. Insa in Romania performantele facultatilor private sunt mult sub performantele facultatilor de stat. La privat orice ai face treci examenele ca doar dai banul gros.

Da conteaza ID pentru ca practic faci totul doar pe cont propriu... si e mai dificil decat atunci cand primesti indrumari concrete

| nugasescusernameliber a răspuns:

La fara frecventa sau la distanta o faci doar pentru diploma, platesti bine si te vor trece oricum, crede-ma ca dupa o perioada nu te vei mai strofoca sa inveti din proprie initiativa fiindca stii ca oricum vei fi trecut cat timp platesti.
Fa o facultate cu frecventa, unde poti intra, ramai cu ceva dupa ea si conteaza mult mai mult la angajare. Oricum experienta o faci la locul de munca, dar cel putin vei stii teoria.
Cele IFR sau ID sunt pentru cine are deja un loc de munca si are nevoie de diploma.

| TCosminn a răspuns:

Nu conteaza unde, conteaza cat de interesat esti tu de domeniu si cat de multe cunostinte ai. Nu conteaza unde inveti ci cum inveti. De preferat la zi.