Întrebare recomandată | Bandala a întrebat:

Conteaza Universitatea, sau e doar un simplu brand?
E vreo diferenta intre UBB sau Alexandru Ioan Cuza din Iasi?

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cred ca termenul de "brand" s-ar potrivi Consortiului "Universitaria", o forma de conlucrare a celor 5 universitati partenere in scopul cresterii prestigiului acestora si a clasificarii lor in categoria universitatilor de referinta in Europa.
Cele cinci universitati partenere sunt : ASE Bucuresti, UAIC Iasi UBB Cluj-Napoca, Universitatea din Bucuresti, UV Timisoara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu are o mare importanta de la ce facultate ai diploma atat timp cat e acreditata, insa realizezi ca exista o diferenta de calitate in ceea ce priveste profesorii, exista o diferenta intre ceea ce priveste sansele oferite de parteneriatele pe care le are facultatea samd.

Diferentele astea nu cred ca le simti daca vorbim de universitati din marele centre universitare dar s ar putea sa le simti daca compari politehnica din Bucuresti sau cea din Iasi cu o facultate de prin Ploiesti sau Buzau

| Donsavas a răspuns:

Sunt pe locuri diferite pentru ca sunt remarcate ca universități cu un potențial diferit una fata de alta, nu este pentru ca așa s-a vrut. S a dorit ca orice instituție sa își capete locul pe care îl merita. Elevii sunt repartizați acolo unde au posibilitatea, fiecare dintre ei. Aici tine tot se meritul fiecăruia. Bineînțeles ca nu locul de caracterizează ci ceea ce tu și făcut pentru a avea un loc.

| AC4S4 a răspuns:

UBB e pe locul 1 in tara, Cuza e pe locul 4.

| Bandala explică (pentru AC4S4):

Mai citeste o data ce am scris.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bandala):

Deci da, logic ca exista daca ala e locul 1 si ala 4.
Daca te crezi destept puteai inrteba ce diferente.

| GoldandSilver a răspuns:

Iti recomand orice facultate din UB, UBB sau Cuza. Uneori, studentii aleg dintre acestea 3 pe cea mai aproape.