| Deya_6605 a întrebat:

Creatia lui Ion Barbu ``Dupa melci`` este o carte pentru copii sau nu? Argumentati. [Funda.]

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

"După melci" este un poem care a fost tipărit în anul 1921dar retras dfin comerţ din cauza ilustraţiilor neadecvate.
"După melci" este un poem cu subiect.Un melc este scos din cochilia sa de cîntecul unui copil şi se consumă într-o primăvară nesigură. Într-o interpretare extremă, poemul este atît cît ţine şi istoria, şi în acest sens el constituie prima valorificare superioară a folclorului infantil în literatura română; în cealaltă extremă, poemul este o alegorie a funcţiilor renascentiste, dătătoare de viaţă şi de speranţă ale cuvîntului şi a consecinţelor acestui tip de comunicare.
Luat în mare, creaţia lui Ion Barbu este de natură filosofică, el fiind unul dintre simboliştii români ai primului sfert de veac, dovadă şi debutul său, în 1918, la publicaţia "Literatorul" a lui Alexandru Macedonski, cît şi aderenţa la "Sburătorul " lui Eugen Lovinescu, în 1919. Mai mult de atît, formaţiunea sa de matematician, mereu aflat sub imperiul întrebărilor, nu ne ne pot îndreptăţi să catalogăm "După melci" ca o creaţie pentru copii, în ciuda aparenţelor.