| papapa123 a întrebat:

Crede-ti ca in Romania trebuie ca elevii (incepand cu clasa I) sa invete limba engleza? Eu cred ca e un lucru bun deoarece aceasta limba internationala ne este utila tuturor, indispensabila, si e bine sa o invatam inca de mici, dat fiind faptul ca limba romana nu este vorbita in afara frontierelor. Gasiti alte avantaje? Ce dezavantaje ar fi totusi, sa inveti engleza asa de timpuriu? Acord funda

Răspuns Câştigător
| byka23 a răspuns:

E o tragedie sa invete o limba straina in genere de la clasa I. sora mea care e nascuta in '64 a avut rusa in clasa I si eu care eram a 4 a a trebuit sa invat rusa cu ea(nu stia bine nici romana)o limba este intr-adevar indispensabila dar nu la o varsta atat de frageda.nu este inteleasa.eu limba italiana am invatat-o (chiar daca am facut si un curs aici) acolo si abia dupa un an vb f bine-ca sa treci de la o meserie la alta iti trebuie cel putin 2000 de cuvinte in vocabular si limba o inveti f bine atunci cand gandesti in limba respectiva. oricum revenind la intrebarea ta dezavantaje nu sunt decat pentru copil si parinte in acelasi timp-cadrul didactic isi face datoria -nu te contrazic e posibil ca aceste generatii care vin sa fie mult mai inteligente si poate ar reusi mult mai multe decat am facut noi. Daca suntem cu totii hotarati sa plecam din tara daaaa atunci se merita efortul, greu dar poate merita.Pa,Pa,Pa

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Poate ar fi mai bine sa se invete mai intai limba romana si, abia apoi, o limba straina, oricare ar fi ea.
"Credeti" se scrie intr-un cuvant. You knew that?

| ATHOS a răspuns:

Nu poate exista alt raspuns decat da!

| loli_8683 a răspuns:

Sigur ca e ok sa invate o limba staina, numai ca aceasta trebuie sa vina dupa ce au fost consolidate structurile limbii materne. Pot exista dezavantaje, dat fiind faptul ca la nivel cerebral scoarta inca nu e matura si nici nu sunt formate toate sinapsele responsabile de dezvolatarea limbajului. In aces caz se poate produce o bulversare in exprimarea scrisa sau orala (disgrafia e un fenomen frecvent).
Ma rog, e mai bine sa stii macar o limba, cum ar fi romana, ca sa stii ca si cratima are un rol si nu trebuie saabuzam de ea. credeti nu prea se poate, credeti, da.

| Aero a răspuns:

E prea devreme in clasa 1. Ar fi ok sa invete, dar nu in scris! Mai intai sa invete copiii sa scrie romaneste! Apoi sa invete alte limbi. Oricum generatia din ziua de azi invata mult mai repede orice(daca e vointa).

| ZoeyMe a răspuns:

Eu am invatat engleza din clasa I si sa stiti ca nu e deloc greu.

| piciuk a răspuns:

Lasati comentariile aiurea.eu am invatat engleza din clasa I si nu mi s-a intamplat nimic rau.decat ca atunci cand am ajuns la liceu erau colegi care veneau de la tara si nu stiau engleza la modul intensiv cum eram noi si in loc sa continuam cu lectiile de engleza la nivelul nostru trebuia sa facem lectiile pentru cei care nu facusera din clasa I engleza.parerea mea e ca ar trebui sa se stabileasca niste reguli. ori fac toate scolile engleza de la clasa I ori nu fac. iar eu ii multumesc directoarei din generala pentru ca dupa 12 ani de limba engleza, pot tine o conversatie in engleza fara probleme si n-am mai murit.in schimb nu vad rostul limbii ruse spre exemplu. n-are niciun rost. daca pleci in strainatate, mai multa lume stie engleza, pe cand rusa. cam putini poate deloc.