| olivia_cretu a întrebat:

Credeti ca e cazul sa se predea educatie sexuala copiilor din ciclul primar de scoala?!

Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Copilul nu poate intelege anumite chestii la aceasta varsta.educatia sexuala trebuie facuta atunci cand incepe si maturizarea sexuala a copilului.ed.sexuala ar fi cu adevarat indicata in clasa a saptea sau a opta! nicidecum in clasele 1-4!

9 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Nu mi se pare normal sa se faca. Pe mine la varsta aceea in afara de faptul ca m-ar fi rusinat stiu sigur ca as fi ras... de d-na invatatoare. Deci... cine s-a gandit, nu s-a gandit si in ce postura ii pune pe cei care trebuie sa predea. Oricum dupa asta se poate muta la nivel de gradinita.

| pepino a răspuns:

Depinde cum se pune problema, ce li se explica copiilor. Povestea cu barza nu o mai cred nici copiii de gradinita. Sigur ca nu trebuie intrat in amanunte si sa se tina cont de varsta copiilor. Tabuizarea anumitor probleme este sigur nefavorabila dezvoltarii intelectuale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu o face scoala o face strada si inca mult mai "colorat". Cred ca problema nu este a utilitatii ci a felului in care se face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. e o idee buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca nu, dar daca e cazul da

| cristina_toma a răspuns:

Cand am auzit ce idee nastrusnica i-a trecut lui Nicolaescu prin cap, am crezut ca nu aud bine! E inadmisibil asa ceva!

| viorel_chelariu a răspuns:

Cred ca e o masura ne-necesara si cu efecte negative. Copiii aia ar fi complet debusolati!

| corina_drughi a răspuns:

Educatia sexuala trebuie predata celor care sa o inteleaga! Organele reproducatoare oricum nu "se trezesc" pana la pubertate, de ce sa zapacesti niste copii? S-a spus ca ar iesi o generatie de depravati daca s-ar face, dar nu cred asta. Cred doar ca nu e cazul.

| marcela_iordan a răspuns:

Ar fi o dementa! Si n-ar preveni aparitia de minore gravide, ca alea nu-s gravide din lipsa de educatie, ci pentru ca sunt violate!