| SCHLIRi a întrebat:

Credeti ca este posibil un transfer de la Filologie la Mate-Info in ultimii 2 ani de liceu? Din ce am inteles, trebuie sa dau niste diferente la unele materii. Este posibil sa recuperez matematica/informatica din cei 2 ani de liceu?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"un transfer de la Filologie la Mate-Info in ultimii 2 ani...Este posibil sa recuperez"

nu știm cât de isteț/isteață ești. Dacă vobim de cineva ingrămădit (persoanele de față se exclud, nu-i așa?) in veci nu recuperează!

| DanaDaniellllla a răspuns:

Este posibil sa te transferi, insa la admiterea la facultate nu are vreo importanță ce profil ai absolvit.

| SCHLIRi explică (pentru DanaDaniellllla):

Stiam ca la facultatea de info conteaza media de bac de la mate/info. La filo nu dai bac la mate

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru SCHLIRi):

Nu, acum depinde și de universitatea unde dai admitere. La poli și la ASE dai admitere, la universitate cred că e admitere pe baza de dosar. Oricum, ai posibilitatea sa te transferi până în clasa a 12. Nu recomand totuși că literalmente nu are legătură ce specializare are liceul absolvit.

| zurick a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

La ASE nu mai e admitere de ceva timp, este o formulă intre bac și media liceu.(70-30% parcă) și la universitate e examen.
Anul ăsta diferă lucrurile din cauza situației actuale.

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru zurick):

Depinde de facultate, iar anul acesta o să fie fara admitere sau online.

| zurick a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

Ma refeream la mate-info de la unibuc pentru că de asta spunea în comentariu. Anul ăsta va fi fără, dar el dă bacul peste 2 ani.

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru zurick):

Poate să opteze pentru cibernetică sau la poli, nu menționase de unibuc, doar de ceva procente. In orice caz, la admitere nu are vreo relevanță profilul liceului, doar notele și ceea ce știi. Daca vrea sa țină pasul cu cei de la mate intensiv poate să facă exerciții in particular.