| rumi36 a întrebat:

Credeti ca noi cei care am ramas nerepartizati in etapa I o sa avem sanse la licee teoretice in etapa a II a? Daca ajung la tehnic e jale

6 răspunsuri:
| haileewatson a răspuns:

De ce e jale? Te transferi la anul’ daca e.

Dar de ce ai ramas nepartizat? Nu ai pus suficiente optiuni pe lista?

| rumi36 explică (pentru haileewatson):

Am pus 80 si toate cu media mai mica decat a mea si din cate am inteles astia ne lasa sa ne transferam numai pe motive medicale

| kastrioti a răspuns (pentru rumi36):

Nu, te poti transfera daca e acelasi profil in timpul vacantei dintre module,
nu ai citit tot de acolo

| rumi36 explică (pentru kastrioti):

Daca ajung pe dual ma pot transfera pe stiinte ale naturii? Din cate am inteles ne putem transfera numai pe motive medicale sau bine intemeiate precum:
a) la schimbarea domiciliului parintilor intr-o alta localitate, respectiv intr-un alt sector al municipiului Bucuresti;

b) in cazul unei recomandari medicale, eliberata pe baza unei expertize medicale efectuate de directia de sanatate publica;

c) de la clasele de invatamant liceal la clasele de invatamant profesional;

d) la/de la invatamantul de arta, sportiv si militar;

e) de la clasele cu program de predare intensiva a unei limbi straine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;

f) in alte situatii exceptionale, pe baza documentelor justificative, cu aprobarea consiliului de administratie al inspectoratului scolar.

| AndreeNicr5 a răspuns:

Din pacate nu prea ai sanse.Majoritatea liceelor care au ramas sunt tehnice si tehnologice, si din ce am vazut sunt doar 2 sau 3 teoretice dar foarte slabute.
Eu zic sa mergi la un liceu tehnologic si dupa sa te transferi dupa un an.
Dar trebuie sa inveti pentru a da diferentele, adica daca te vei transfera de la un profil la altul vei da testare pentru materiile care nu le ai facut la liceul tau.

| rumi36 explică (pentru AndreeNicr5):

Stai ca vin acum pe 25 si alte licee