| Krina a întrebat:

Credeti ca religia ne educa sau ne spala creierele?

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Religia contribuie la educarea maselor.Preotii in schimb ne spala creierii prin infricosarea oamenilor asupra ideii de moarte si a judecatii de apoi.

21 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Invataturile date de religie nu strica nimanui, dar asta nu inseamna ca trebuie sa devenim habotnici.Fiecare om are personalitatea lui si dreptul de a-si alege calea de urmat...

daniela
| daniela a răspuns:

Religia inseamna principii de urmat sau nu numai tu hotarasti

| andreutz a răspuns:

Sincer, eu cred ca ne educa cum sa spalam creierele altora laughing asta e valabil pentru toate religiile, sa nu se interpretreze iar ca fac discriminare...

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Binenteles ca ne educa.ne face sa credem in dumnezeu si ne face sa avem incredere in el happy happy

| mariusres a răspuns:

Ca NU ne educa asta e clar. Pentru ca daca ne-ar educa nu ne-am mai duce la scoala, ci la manastire. De spalat creierele o facea mai demult cu succes, acum nu prea mai ii iese ca incepe sa se trezeasca lumea incet-incet. Oricum, inca sunt destule oite care cred ca fara religie lumea s-ar duce de rapa. Probabil de aia is suedezii si japonezii asa de amarati saracii...

| mariusres a răspuns:

Gabriellas, fa o vizita in Suedia si vezi ce inseamna o societate fara religie si fara biserica. Sa-mi spui daca sunt mai civilizati decat romanii sau nu...Educatia o face scoala si la un nivel mai mic familia.

| Krina explică:

Intrebarea nu a fost pusa gresit.
M-am referit la religie, in general.Nu aveam cum sa nominalizez toate religiile existente.Sunt foarte multe.

| kh1ss a răspuns:

Religia nu ne incalzeste cu nimic...

| gabrielutzu a răspuns:

Intrebare pusa gresit inca de la inceput, in primul rand la ce fel de religie te referi, in general sau la religia crestina?
Daca te referi in general, intr-adevar religiile ne-crestine au rol in spalarea creierelor si in manipulare, religia iudaica, musulmana, budista, hindusa, masoneria, New-age, materialismul, comunismul, capitalismul, toate au rol de indobitocire.
daca te referi la religia crestina, ea nu are nici rolol de a educa(lasa pe altii), si nici rolul de a spala creiere.
Rolul ei este acela de a INDREPTA, asa cum rolul Mantuitorului nostru Hristos este acela de a IERTA si de a MANTUI.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Fiecare om are dreptul la propia sa alegere. Daca nu prea ai personalitate si te lasi convins de absolut orice iti spun cei din jurul tau...se poate numi si "spalare de creier" desi e cam impropriu zis.
Religia ar trebui sa te educe. Tu ai dreptul sa faci sau sa nu faci ceea ce religia te invata.Nu e bine sa faci ce spun altii doar pentru ca asa spun ei...trebuie sa procesezi informatia...si sa o consulti cu principiile tale. Daca se bat cap in cap...alegi la care renunti.

| leluc a răspuns:

Religia dezbina. Fara religie ar fi mult mai putin rasism, discriminare, ura. Daca turmele credincioase ar deschide ochii si mintea la realitate.

| simpluEu. a răspuns:

Religia si automat Biserica sunt cele mai usoare moduri de a conduce lumea.parerea mea

| simpluEu. a răspuns:

@leluc am obs ca mi-ai dat stupid la raspunsul meu.hai sa iti explic dc cred eu asta.inainte mai de mult la biserica se duceau numai criminalii si hotii...ca asa ziceau ca ii iarta D-zeu.acum uitete cum stau toate oile la picioarele papei de la Roma.ala daca zice ceva toti cretinii fac asa cum zic el...pentru ca lumea este fricoasa.si acum sa iti zic dc am eu mare "boala"p asa zisul "om al lui D-zeu"idiotul de papa de la Roma este unul dintre cei mai rai oameni dp pamant. a fost o mafie extraordinar de mare in timpul cand l-au ales cardinalii ca papa.asa ca... ok fiecare cu parerea lui... dar asta este parerea mea si am sa o sustin totdeauna.

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Cred ca ne educa intr-un anumit fel.Prin faptul de a crede in Dumnezeu.

| alexam a răspuns:

Religia e un concept. Religia nu poate sa educe sau sa spele creiere... Credinta poate fi diferita: taoista, budista, crestina, si asa mai departe. Poti sa fii de o credinta anume si sa ai creierul spalat nu datorita credintei tale, ci din alte motive, la fel cum poti f bine sa fii ateu si sa fii super ca lumea ca om, sa ai principii, valori si educatie... happy

| gabriellas a răspuns:

Eu intreb doar ce-ar fi o societate fara religie, fara credinta si fara biserica? Si mai pun o intrebare: care-s organizatiile menite sa faca educatie (in afara de familie)? Scoala si...

| nicoleta_5825 a răspuns:

Cum afirmam si ceva mai sus, religia e intr+o continua lupta cu stiinta, filoyofia, si de aici raspunsurile vor fi untotdeauna impartite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne educa, ne da exemple de viata, cunoastere, principii...
Nu preotii ne educa, ci exemplul lui Isus, al apostolilor...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne manipuleaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia ne ajuta sa ne hranim sufletele.este hrana sufletului ce ne ajuta sa implinim in fiinta noastra chipul lui Dumnezeu. dam trupului tot ce este bun si frumos.trebuie sa dam si sufletului tot ce este inaltator ziditor si curat.trupul trebuie sa fie curat fiindca este templul duhului sfant.sufletul trebuie sa fie frumos sa poata sta in acest templu.

| Raengar a răspuns:

In primul rand de ce ai pus intrebarea daca deja banuiai raspunsul majoritar?
in al doilea rand trebuia sa specifici o religie anume pentru ca daca ai avea o cultura generala ai sti ca ortodoxismul nu e totuna cu catolicismul cu sintoismul cu mozaicismul

am citit raspunsul caruia i-ai dat funda si nu mi se pare deloc relevant
(inainte sa incep va spun ca voi vorbi doar despre ortodoxism)

cristian spunea ca religia contribuie la educarea maselor. eu unul nu cred asta. fiecare are liberul arbitru si libertatea de a alaege daca vreau sa merg la biserica merg daca nu nu nimeni nu ma obliga.
mai spunea tot cristian ca preotii spala creierii prin infricosarea oamenilor asupra ideii de moarte. cristiane odata si odata tot murim. sa presupunem ca toata stiinta si teoria evolutionismului sa inselat si Dumnezeu exista. iar tu ca ateu nu ai facut nimic pentru sufletul tau. si ajungi la judecata mai poti schimba ceva? te mai poti cai sa spui ce prost am fost? degeaba prea tarziu

acum eu nu zic sa fim habotnici ca cei mult strica dar nici sa-i negam existenta Lui Dumnezeu doar fiindca nu l-ati vazut
am vazut ca sa zis si de sfarsitul lumii

acum aici atat religia cat si stiinta au cazut de acord oarecum ca lumea odata si odata se va termina
e adevarat teoriile sunt diferite dar in fond e aceeasi concluzie

ma intorc inapoi la religie. in afara de Dumnezeu ce ne invata? sa fim rai lacomi sau sa dam in cap? din contra ne invata despre valorile morale

@kh1ss am mai vazut un raspuns de genul nu ne incalzeste cu nimic
si sunt curios care sunt argumentele tale logice si de ce ai primit
2 inteligent? este doar o afirmatie eu nu vad nimic intelegent in asta
legat de intrebare da cred ca ne educa cum sa fim oameni in societate