| queeny a întrebat:

Cu ce se incepe la fizica, la liceu (profil mate-info)?

cum pot recupera fizica de generala? daca nu am facut deloc... recomandati-mi o carte sau ceva de genu sad

2 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
La liceu se reia fizica din generală, la un nivel mai înalt. În clasa a 9-a se învaţă mecanica corpurilor (plan înclinat, forţe, resorturi etc.).
Dacă ai pierdut fizica din anii trecuţi, îţi recomand să faci rost de un manual şi să îţi cumperi apoi o culegere în care să aplici ce citeşti din carte. Mult succes!

| metalheart a răspuns:

Buna! pentru a recupera materia din generala cauta pe didactic.ro teste la fizica si lectiid epredare.multe din lectiile din word sunt proiecte didactice si nu ai sa intelegi mare lucru, fiindca sunt planuri de lectie pentru profesori dar altele sunt in power point si vei intelege. poti sa cauti la o librarie carti sau culegeri de fizica cu teorie. cam asta imi trece acum prin minte. nu stiu ce ar mai putea fi. daca imi mai vine cava in minte care te-ar putea ajuta voi reveni.succes!

ps: daca cauti pe netlectiisau teste ar trebui sa stii programa/lectiile care se predau la clasele 6-8 la fizica, dar vei gasi oricum.