| AvalohAlyn a întrebat:

Cu ce se ocupa mai in amanunt, asistenta sociala? Ce inveti la aceasta facultate si cum e admiterea?

Răspuns Câştigător
| frostxtq a răspuns:

Asistenta Sociala se ocupa cu rezolvarea problemelor persoanelor cu dizabilitati, copii abandonati, oameni varstnici cu probleme, fara posibilitati, persoane private de libertate. etc
Inveti cum sa te comporti si cum sa fii un asistent social, tehnici si metode prin care sa consiliezi o prsoana aflata in dificultate, faci practica in fiecare an la diverse centre (centru pentru copii cu dizabilitati, centru pentru copii abandonati, azile de batrani, inchisoare). Inveti despre drepturile omului, ce trebuie sa faci pentru a putea ajuta astfel de oameni, cum sa ii consiliezi, faci dosare si cazuri despre consiliere AS. Nu se da admitere speciala, ca la medicina sau drept. Pur si simplu te inscrii.