| AvalohAlyn a întrebat:

Cu ce se ocupa un tehnician nutriționist care face un curs de tehnician nutriționist și nu facultate? Care e diferența dintre el și medicul nutriționist? Am văzut la TV că apar multi la care scrie pe banda de jos că este tehnician nutriționist.Deci cu ce se ocupa și ce face acesta si cu ce se diferențiază de doctorul nutriționist? Daca fac un Curs de genul ce pot profesa după?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Medicina clasică se bazează pe medicamente; de aceea niciodată nu vei găsi în spitale medici nutriționiști.
Pe când medicina alternativă (naturistă) se bazează pe tratament naturist.
Ambele tipuri sunt bune. Numai că tratamentul naturist durează mai mult. Pe când tratamentul clasic se bazează pe medicamente. În cazuri de urgență acesta este cel mai bun.
Dacă faci un curs de tehnician nutriționist poți să lucrezi ca și medic nutriționist. Vei putea să lucrezi într-un cabinet particular; dar nu vei putea să îți exerciți meseria într-un spital de stat pentru că într-un astfel de spital nu se caută posturi de nutriționiști.
La nutriționiști se duc persoanele care vor să slăbească sau să se îngrașe, dar și acelea care vor să se trateze de anumite boli și care vor să scape de bisturiul medicinii clasice. (Totuși, un om care are apendicita nu are ce căuta la nutriționist că nu-l va putea face bine.)
La nutriționist mai merg și cei care merg la sală.
Oricum ar fi, atât medicina clasică cât și cea alternativa nu duce lipsă de clienți.

2 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Freaca menta si minte oameni

| DanyDav a răspuns:

Pune participa la procesul de facilitare si punere in practica, a ceia ce a prescris medicul.
Nu are dreptul sa faca prescriptiii oficiale.