| anonim_4396 a întrebat:

Cui ii este dedicat romanul Ion de Liviu Rebreanu?

7 răspunsuri:
| Nolkyz a răspuns:

Este dedicat "Celor multi umili" - confirmare a atasamentului scriitorului fata de tarani, in general, si lamurire ca drama lui Ion al Glanetasului, a Anei, a celorlalti partasi la intamplari era o drama colectiva.

| DaNyHoOp3r2013 a răspuns:

Lui ''Ion''

| mcdeliric1 a răspuns:

Lu` tete Gheorghe laughing)...
La taica-su ii dedica acel roman big grin, asa stiu eu thinking

| sMoKeandrei a răspuns:

Lui ion

| corolav a răspuns (pentru sMoKeandrei):

Care Ion? Una este a dedica și alta este a scrie despre. Răspunsul lui ddoddo mi se pare cel mai elocvent.

| Edward_5128 a răspuns:

Lui ion.

| ddoddo a răspuns:

Liviu Rebreanu a dedicat acest roman tatalui sau. Daca ai citit romanul dintr-o carte editie noua, vei vedea ca pe coperta cartii este profilul unui barbat. Acela este tatal lui Liviu Rebreanu...