| georgesur a întrebat:

Culorile steagului nostru sunt considerate culori primare, exista si alte culori primare?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

George, sigur ai auzit de : R G B. Ca electronist bineînţeles. Pentru industria electronică cel mai greu s-a obţinut led - ul care emitea în spectrul luminii albastre.
Mult succes!

11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Carmencita a copiat o greseala dintr-un referat de educatie plastica postat pe Google.Intrebarea a fost totusi binevenita ca ne-a scos din inertia acelor:Cu ce sa ma imbrac maine la scoala?

| georgesur explică:

Lumina monocromatică este vizibilă pentru ochiul uman numai dacă lungimea de undă se încadrează între aproximativ 380-780 nm (max.)
Retina este portiunea ochiului sensibila la lumina, care contine celule cu conuri, responsabile de vederea colorata si cu bastonase, responsabile de vederea in intuneric. Ochiul normal prezinta la nivelul retinei trei tipuri de celule sensibile la lumina cromatica, celule cu con sensibile fie la lumina rosie, verde sau albastra.
In calitate de culori primare pot fi alese oricare 3 radiatii din domeniul 380-780 nm, insa conbinatia rosu, verde, albastru (RGB) este cea optima, deoarece conduce la obtinerea majoritatii culorilor cu ajutorul unor coeficienti cromatici pozitivi
Fiecare domeniu are setul sau de culori primare: in pictura culorile principale sunt rosu galben si albastru(R, Y, B); in tehnologia de afisare electronica a imaginilor color (televizoare, monitoare, videoproiectoare) R, G, B (Red, Green, Blue) sunt culorile primare, dar in tipografie sau imprimante cu cerneala, de exemplu, se foloseste alt set de culori primare pentru compunerea imaginii colorate: cyan (albastru-turcoaz), magenta (un fel de cyclam), galben si negru (CMYK)
PS-exista cazuri de vedere discromata/monocromata(in rosu) la cite unii ...vezi "noreligion"winking

| UNfriendLY a răspuns:

Culorile steagului nostru sunt sfinte :X

| piciuk a răspuns:

@ carmencita nu stiam ca rosu+ galben = violet. n-am mai auzit pana acum.
@marean verdele e culoare prima? laughing albastru + galben din cate stiam eu rezulta verde.
doar astea sunt culorile primare rosu, galben, albastru

| CARMENCITA a răspuns:

Culorile rosu, galben si albastru sunt culori primare.Combinand aceste culori se obtin altele.De aceea se numesc primare. Poti obtine culori secundare:R+G=Vi, R+G=O, G+A=V.(R-rosu, G-galben, O-oranj, A-albastru, V-verde, Vi-violet)

| Ciuƒix a răspuns:

Intr. un raspuns precendent "rosul, albastrul si verdele sunt culori primare" laughing)

| vanhilla2010 a răspuns:

NU! Culorile primare sunt doar "rosu, galben si albastru"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va rog eu frumos ca nu am mai stat sa pun intrebare spuneti-mi si mie cat dureaza primul semestru crying?

| Marean_2488 a răspuns:

Daca ar fi sa ne luam dupa imaginatia ta si rozul, galbenul, bordeaux si lila sunt culori primare. Deci, nu.
Cele 3 culori primare sunt rosul, albastrul si verdele. De fapt da, ai dreptate, sunt in steagul nostru.

| Marean_2488 a răspuns:

De ce sunteti atat de patrioti? Ce a facut tara asta pentru voi de ii oferiti atata atentie? Nu, verde e.

| Marean_2488 a răspuns:

@vanhilla - ce nu categoric. Am sa te categorisesc drept "catar stupid care o tine pe a lui in timp ce-i face pe altii stupizi".
@piciuk - m-as contrazice cu tine, dar esti femeie asa ca nu am sa ma obosesc.
Ca sa lamurim si acest aspect :
Deoarece vederea umana este tricromatica se poate obtine orice culoare din mixtura altor 3 culori, denumite primare. Sunt 2 metode general acceptate cu 3 culori si inca una, cu 4 culori. Acestea sunt RGB (rosu, verde si albastru) si RYB (rosu, galben si albastru). RGB e folosit in mediul ce trebuie sa combine lumini pentru a realiza un spectru de culori (tv, monitor, etc). RYB este setul istoric de culori primare si este folosit in arta si in educatia artelor, indeosebi in pictura si pre-dateaza teoria culorilor din stiinta moderna.
RGB si RYB nu sunt singurele tipologii de culori primare, dar sunt cele mai folosite. La inceputurile erei fotografice, exista un proces denumit autocrom ce interpreta culorile cu ajutorul a 3 culori primare : portocaliu, verde si violet.
Acum pot spune cu mana pe inima ca majoritatea de aici sunt niste ignoranti care habar n-au ce spun. Multumesc.