| SelenaMe a întrebat:

Cum a fost masurata viteza luminii? Dar viteza sunetului?

2 răspunsuri:
| 4BubaNeagra a răspuns:

Viteza luminii măsurată în vid este o constantă fizică notată cu litera c, ce are valoarea, c = 299.792.458 m/s. Orice radiaţie electromagnetică (unde radio, radiaţie în infraroşu, radiaţii ultraviolete, radiaţie luminoasă) se propagă cu această viteză. Din acest motiv, în 1983 s-a redefinit unitatea de măsură – metrul – ca fiind distanţa parcursă de lumină în vid într-un interval de timp de 1 / 299 792 458 dintr-o secundă.

La sunet sunt mai multe metode de masurare: in lichide, solide si gazoase.

| daviddorobantu a răspuns:

Te poti documenta de pe wikipedia