| Stefan_Palagniuc_1990 a întrebat:

Cum afli daca sunt 1 sau 2 prefixe si sufixe?

4 răspunsuri:
| abcde12345 a răspuns:

E simplu, trebuie ca mai intati sa descoperi CUVANTUL DE BAZA.
Ce e in fata poarta denumirea de PREfix, ce e dupa cuvant, SUFix

| GeorgianaMihaela a răspuns:

De ex avem cuvantul incrucisat. cuvantul de baza este crucis are prefixul 'in-' si sufixul '-at'. sufixele sunt de multe feluri sunt sufixe:
1. diminutivale: fata-fetita [-ita]
2. augmentative: piatra-pietroi [-oi]
3. de agent : fotbalist [-ist], gradinar [-ar]
4.colective: tineret [-et], porumbiste [-iste]
5. adjectivale: osos[-os], auriu[-iu]
6.notiuni abstracte: copilarie[-arie], micime[-ime]
7. adverbiale: ardeleneste[-este], crucis[-is]
Sper ca imi dai funda ca nu am scris degeaba.

| Kadka a răspuns:

Orefixele se pun in fata cuvantului de baza si sufixele dupa radacina cuvantului.Prefixele pot fi:des, in, dez..etc Sufixele pot fi de 2 feluri:
-diminutivale:uta, ita...
-augmentative:oaie, oi...

| RipasMariana a răspuns:

Cum scriu numărul de telefon pentru străinătate dacă mi se cere prefix și sufix?