| DyaAndreea a întrebat:

Cum aflu aria unui dreptunghi cand mi se da doar o diagonala si inaltimea care are un punc pe diagonala? multumesc fundita

8 răspunsuri:
| MyMindRules a răspuns:

Poate e paralelipiped dreptungic...

| qwerty21 a răspuns:

Inaltime? in dreptunghi?

du-te in continuare cu hollywood, o sa ajungi departe...

| Casandra a răspuns:

Am...e cam complicat

| raspunz a răspuns:

Diagonala îți împarte dreptunghiul în două triunghiuri dreptunghice cu arie egală.
La fiecare dintre cele două triunghi identice cunoști ipotenuza și înălțimea corespunzătoare ei, deci poți calcula suprafața S=baza*inaltimea/2
suprefata dreptunghiului=2*S

| DirmanDavid a răspuns (pentru raspunz):

Intălțime dusă de pe diagonală, prostilor

| ygrec25 a răspuns:

Simplu aria dreptunghiului este de 2 ori aria triunghiurilor 92 la nr.) dterminate de diagonale, adica 2 ori diagonala ori inaltime supra doi...

| DyaAndreea explică:

De ex: in dreptunghiul abcd, am perpendicular pe bd, m e(BD). daca bm=8 dm=2 calulati am si aria

| Nationalist a răspuns:

Scrie cerinta completa!